Zehhar: Heniyye, Kahire’de Görüşmeler Yapıyor

Mahmud Ez-Zehhar, Gazze’de düzenlenen “Beyrut ve Moskova Görüşmelerinden Sonra Filistin Ulusal İlişkileri Nereye Gidiyor?” başlıklı programda yaptığı konuşmada, Mısır’la ilişkilerde düzelme olduğunu ifade etti.

Mısır’ın Gazze Şeridi’yle ticarete ihtiyacı olduğunu belirten Ez-Zehhar, Mısır’ın Gazze Şeridi’yle ticaret hacminin 7 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Heniyye başkanlığındaki heyette Hamas liderlerinden Musa Ebu Merzuk ve Ruhi Müştehi’nin de yer aldığını söyleyen Ez-Zehhar, görüşmelerin başarıyla sonuçlanacağını ümit ettiğini dile getirdi.

Ez-Zehhar, “Geçmişte sınırın korunması konusunda anlaşma sağladık fakat Hamas direnişe zarar verecek bazı şartları reddetti” dedi.

ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e nakli konusuna da değinen Ez-Zehhar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerika ve Avrupa’nın tavrını temsil ettiğini söyledi.

Hamas lideri, büyükelçiliğin Kudüs’e taşınmasının İsrail’in işbirlikçilerini zora sokacağını belirterek, “Filistin’i işgalden kurtardığımız zaman Kudüs’ü istisna tutmayacağız. ABD Büyükelçiliği olsun ya da olmasın; fark etmez” dedi.