YÜZYILIN ANLAŞMASI’nın Beyin Ölümü Gerçekleşti

Hamas İslami Hareketi Siyasi Başkanı İsmail Haniye Gazze’de verdiği kurban bayramı hutbesinde şöyle söyledi: Filistin meselesi birçok komplo, sıkıntı ve zorluklarla karşı karşıya olmasına rağmen bizim bayramlarımız Filistin milleti birçok güzel haberi beraberinde barındırıyor.

Haniye, “Hayırlı ve güzel haberler yoldadır. Gazze halkına uygulanan bu zalimane yaptırımların sayfasının kapanması uzun sürmeyecektir. Filistin milletinin, Arap ve Müslüman halklarının direnişi karşısında asrın anlaşmasının beyin ölümünün gerçekleşmesi ve çöküşü iyi haberlerin bir nişanesidir” dedi.

Konuşmasına şunları da ekledi: Gazze ablukası herhangi bir siyasi imtiyaz ya da asrın anlaşmasını kabul etmeden sona erecek ve Gazze’de insani durumun çözümü herhangi siyasi bir bedel olmaksızın ilk sırada yer alacaktır. Yaptırımların kaldırılması için hiçbir siyasi bedel ödemeyeceğiz. Bu ulusal temelli çözüm, anlaşmanın uygulanması için gerekli garantilerin güvence altına alınması için Arap Güvenlik Ağı kullanılarak kararlaştırılacaktır.

Ve Kahire’de gerçekleşen görüşmeler hakkında şunları belirtti: Bizim heyetlerimiz iki konu üzerinde yoğunlaştılar, ilki Filistin hak ve ilkelerinin korunması ve yaptırımların son bulması için uzlaşı sağlanmasında geniş bir bakış açısıyla dahili dosyaların incelenmesi ve ikincisi, bir sonraki stratejik aşamanın kabulü üzerinde gruplar ve mısırlı kardeşler arasında diyalog kurulmasıydı.

Hamas lideri, biz ulusal mutabakatın sağlanması gerekliliğinde kararlıyız ve bunun gerçekleşmesi için Gazze aleyhindeki yaptırımların kaldırılması gerektiğine inanıyoruz ve 2011 yılı anlaşması uygulandıktan sonra Ulusal Birlik Hükümet’i kurulması konusunu ele alırız dedi.

Ayrıca iç çatışmanın sona ermesini, Filistin ve Kudüs meselesi için çabaların bütünleşmesini istedi.