Yusuf’un Kabri Bölgesinde Çatışma- 12 Filistinli Yaralı

Yüzlerce Yahudi yerleşimcinin dün gece ve bu sabah erken saatlerde Nablus kentinin doğusundaki Yusuf’un Kabri bölgesine ayin yapmak için düzenlediği baskın sırasında yaşanan çatışmalarda 12 Filistinli yaralandı.

Hastane kaynaklarından edinilen bilgiye göre gerçek mermiyle ayaklarından yaralanan Filistinli dört genç Rafidya Hastanesi’ne kaldırıldı.

Kaynaklar, çatışmalar sırasında 8 gencin de plastik mermiyle yaralandığını ve çok sayıda kişinin işgal askerlerinin attığı bombalardan çıkan yoğun dumandan etkilendiğini söyledi.

İşgal güçlerinin Et-Tur Dağı’ndaki askeri üssün doğusuna baskın düzenlemesi üzerine çatışma çıktığını, Beyt Furik kontrol noktasının doğusuna da baskın düzenleyen işgal güçlerinin Yusuf’un Kabri bölgesi çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldığı ifade edildi.

Görgü tanıkları, Filistinli gençlerin Yusuf’un Kabri bölgesindeki yolları otomobil lastikleriyle kapattıklarını ve işgal güçlerini taşladıklarını söyledi.

Yüzlerce Yahudi yerleşimcinin dün gece yarısı işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında otobüslerle Yusuf’un Kabri bölgesine gelerek ayin yaptığı kaydedildi.

İşgalcilere ait 0404 haber sitesi, bu sabah erken saatlerde yaklaşık 1300 Yahudi yerleşimcinin ayin için Yusuf’un Kabri bölgesine baskın düzenlediğini yazdı.

İşgal rejimi kaynakları, işgal güçlerinin Yusuf’un Kabri bölgesine yerleştirilmiş el yapımı patlayıcı bulduğunu ve bomba uzmanlarının patlayıcıyı etkisiz hale getirdiğini öne sürdü.