YEMENLİ Alimlerden ARAP Rejimlerine İSRAİL Eleştirisi

Geçtiğimiz hafta Yemen’in başkenti Sana’da bir araya gelen Yemenli alimler bazı Arap ülkelerinin İsrail rejimi ile ilişkileri normalleştirmeye çalışmasını kınadı.

Açıklamada bu ülkelerin İsrail etkisi altında oldukları ve izledikleri politikaların sahadaki gerçekleri gölgelediği kaydedildi.

Son dönemde özellikle Suudi Arabistan’ın İsrail rejimi ile ilişkileri geliştirme çabası göze çarpıyor. İsrail ile bazı körfez ülkelerini bir araya getiren ortak düşman ise İran olarak açıklanıyor.

İsrail yönetimi de Arap rejimlerinin artık kendilerini düşman olarak görmediğini açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’ın İsrail ile diplomatik ilişki kurabilmek için Filistin’i bile feda etmeye hazır olduğu iddia edilmişti.

Yemenli alimler adına yapılan açıklamada Filistin’e ve direnişe destek verildiği de belirtildi. Ayrıca Yemen’i insani krize götüren savaşta Suudi Arabistan’a destek veren Arap Birliği de kınandı.

Suud saldırganlığının ABD ve İsrail’in çıkarlarına hizmet ettiği ifade edildi. Yemen halkının Suud rejiminin işlediği suçlara karşı elinden gelen bütün gayretle savaşmaya hakkı olduğu vurgulandı.