Yemen: Normalleşme Anlaşması, İsrail’i Azdırıyor

Yemenli 13 siyasi parti, BAE-İsrail normalleşme anlaşması hakkında ortak açıklama yaptı.

13 Yemenli siyasi partinin yaptığı ortak açıklamada, Filistin meselesini adil bir çözüme kavuşturmadan normalleşme yolunda atılan her adımın, Siyonist güçleri saldırgan politikasını sürdürmekte cesaretlendirdiği, uluslararası hukuka aykırı olduğu ve Arap ülkelerinin üzerinde mutabık kaldığı kararların açık bir şekilde ihlali olduğu belirtildi.

Yemenli partiler, “Filistin, İslam ümmetinin merkezi meselesi ve dünyadaki özgür insanların pusulasıdır. Ümmet meseleleri nesillerden nesillere aktarılmaya devam edilecek” ifadelerini kullandı.

Açıklamada “Siyonistlerle normalleşmeyi kınıyoruz ve Filistin davasına karşı sağlam duruşa bağlılığımızı hatırlatıp, tüm meşru haklarını elde edene ve tüm ulusal topraklarında bağımsız devletlerini kurana kadar Filistin halkına destek vereceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Diğer yandan Yemenli partiler, Filistin’deki tüm direniş gruplarının birleşmesini, ulusal uzlaşmayı sağlamasını ve bölünmenin neden olacağı tehlikelerden kaçınmasını talep etti.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos Perşembe günü İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilişkilerini tamamen normalleştirmek için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.