Siyonistlerin Yaraladığı FİLİSTİNLİ ESİR Şehit Oldu

Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar İşleri Heyeti ile Filistin Esir Kulübü yaptıkları açıklamalarda Kudüslü esir Aziz Uveysat’ın (53) Siyonist güçlerin saldırısı sonucu yaralandığını, saldırından sonra beyin kanaması ardından kalp krizi geçirdiğini, bunun sonucunda akciğerinin iltihaplandığını ve durumu ağırlaşan esirin önce Er-Ramle revirine ardından Assaf Harofeh Hastanesi’ne kaldırıldığını ve hastanede şehit olduğunu ifade ettiler.

Yaptığı basın açıklamasında esirin şehit olmasından Siyonist işgal rejimini sorumlu tutan Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar İşleri Heyeti Başkanı İsa Karakı’, cinayeti soruşturmak için uluslararası bir soruşturma komisyonu kurulmasını istedi.

Aynı şekilde cinayetten işgal rejiminin sorumlu olduğunu belirten Filistin Esir Kulübü, işgal rejiminin durumu ağırlaştığı halde esiri zindanda tutmaya devam ettiğini belirtti.

Siyonist işgal güçleri, 2 Mayıs’ta bir işgalci subayı dövdüğü iddiasıyla Filistinli Esir Uveysat’a vahşice saldırmış, saldırı sonucunda Uveysat beyin kanaması ve ardından kalp krizi geçirmişti.

İşgal altındaki Kudüs’ün güneyinde bulunan Cebel El-Mukebber beldesi sakinlerinden olan Uveysat, 2014 yılından beri işgal zindanlarında esir bulunuyordu ve 30 yıla mahkum edilmişti.

Siyonist işgal rejiminin ihmalleri ve ihlalleri sebebiyle son beş yılda 8 Filistinli esir işgal zindanlarında şehit oldu.

Esir Kulübü yaptığı açıklamada, 1967 yılından beri işgal zindanlarında Esir Hareketinden 216 kişinin şehit olduğunu, bunlardan 75’inin kasıtlı şekilde infaz edildiğini, 72’sinin işkence sonucu, 62’sinin tıbbi ihmal ve 7’sinin ise ateşle şehit edildiğini hatırlattı

Şu anda Siyonist işgal zindanlarında 6500 Filistinli esir var. Bunların 63’ü kadın, 6’sı 18 yaşından küçük kız çocuk, 350’si erkek çocuk ve 11’i milletvekili.