Yalan ve Baskılara Rağmen Halkların Kalbi Filistin İçin Atıyor

Batı Şeria’daki Filistinliler, “insanlığa karşı suç”un somut bir örneği olan Gazze’deki El Ehli Hastanesi’nin Salı gecesi bombalanmasını protesto etmek için kitlesel greve gitti.

El-Ehli Hastanesi trajedisi, İsrail’in Gazze’nin kıyı yerleşim bölgesine yönelik amansız bombardımanı nedeniyle meydana geldi.

Halk, abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki diğer vatandaşlarla sempati ve dayanışmalarını dile getirmek için gösteriler düzenledi.

İsrail’in Gazze’deki insanlara yönelik çılgınlığı dünyayı şaşkına çevirdi. El-Ehli Hastanesi’ne yapılan bombardımanda en az 500 sivil hayatını kaybetti. Bu trajedi tarihte hatırlanacak.

El Halil ve Cenin’de onlarca Filistinli, rejimin insanlık dışı eylemlerini kınamak için İsrail rejiminin askeri yerleşkelerine doğru ilerledi.

Filistinlilerin yanı sıra dünyanın diğer bölgelerindeki insanlar, özellikle de Müslüman devletler, İsrailli savaş suçlularına olan nefretlerini göstermek için sokaklara döküldü.

İranlılar, mazlum Filistinlilere olan birlik ve desteklerini dile getirmek için farklı şehirlerde toplandı.

Ürdün’ün başkenti Amman’da halk, işgal rejiminin işlediği savaş suçlarına tepki olarak İsrail büyükelçiliğine doğru yürüdü. Sokaklardaki insan selleri “Sınırları Açın” diye bağırdı.

Türkiye’de halk, sesi olmayanların sesi olmak için miting düzenledi.

Binlerce Tunuslu, Filistin bayraklarını tutarak ve sokaklarda yürüyerek İsrail’in savaş suçlarını protesto etti.

Alman polis gücü, Gazze Şeridi’ndeki savaş suçlarını protesto etmek isteyen göstericilere saldırdı.

Dallas’ta binlerce kişi Tel Aviv’in Gazze Şeridi’ndeki toplu katliamlarını protesto etti.

Kanada, Toronto’daki insanların Gazze Şeridi’ndeki soykırımı protesto ettiği İsrail karşıtı gösterilere tanık oldu.

Suriye hükümeti, Filistinli şehitlerin yaslı ailelerine sempati göstermek için 3 günlük yas ilan etti.

Beyaz Saray, ABD yönetiminin Tel Aviv’deki savaş suçlularıyla ittifakını protesto eden insanların toplantılarına tanık oldu.

Beyrut’ta ABD Büyükelçiliği önünde toplanan halk, ellerinde Filistin bayrakları taşıyarak mazlum Filistinlilere desteklerini gösterdi.

İsrail’in işlediği savaş suçları Cezayir’de de kınandı.

Katar vatandaşları da sokaklara dökülerek Gazze Şeridi’ndeki Filistin halkıyla dayanışma içinde olduklarını ifade ettiler.

Kuveytli özgürlük arayanlar da ellerinde Filistin bayraklarıyla Filistinlilere desteklerini dile getirdiler.

Mısır’daki El-Tahrir Meydanı, Siyonist rejimin Gazze Şeridi’ndeki savaş suçlarının uluslararası kınanmasının bir başka sahnesiydi.

Mağrip (Fas) halkı da işgalci rejime karşı öfkesini dile getirdi.

“Gazze Bir Onur Sembolüdür” diye bağırdı Mağrip’in ana caddelerindeki insanlar.

Halk, tutkulu gösteriler düzenleyerek, Siyonist rejimin Gazze’deki hastaneyi bombalamadaki alçakça eylemlerini şiddetle kınadı ve “Gazze bir onur kuralıdır” diye bağırdı.

Gösteriler, İsrail vahşetine karşı güçlü bir öfke gösterisiydi.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta insanlar, haklı olarak Gazzelilere karşı soykırımında Tel Aviv’i desteklediğini düşündükleri ABD büyükelçiliğine doğru yürüdüler.

Yemen halkı, Siyonist rejim ordusunun konutları, okulları ve hastaneleri hedef alan korkunç suçlarını kınamak için çok sayıda gece sokaklara çıktı.

Yemenliler ayrıca ABD’yi Tel Aviv’e körü körüne destek verdiği için kınadılar.

Mısırlılar, Gazze’deki hastaneye düzenlenen ve yüzlerce masum Filistinlinin şehit olduğu hava saldırısına tepki olarak ABD büyükelçiliğine doğru yürüdü.