Yahudiler PESAH-HAMURSUZ Bayramını Kutladı

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentinde, inançlarına göre kutsal sayılan Gerizim Dağı’nın çevresinde yaşayan Samiri Yahudileri, Hamursuz (Pesah) Bayramı’na, kestikleri kurbanlar eşliğinde kutlamalarla başladı.

Ortadoğu’nun gizemli topluluklarından biri olan Samiri Yahudiler, güneşin batımına doğru hep bir ağızdan okudukları Tevrat ayetleri ile başladıkları dini ayinlerini, gün batımıyla beraber 53 koyunu kurban ederek İsrailoğullarının Mısır’dan çıkışını andı.

GÖZAT  Yahudi PESAH-FISIH BAYRAMI Nedir - Hakkında Bilgi?

Dünyanın en küçük dini topluluğu sayılan Samirilerin din adamlarından Haham Hüsnü es-Samiri yaptığı açıklamada, “İsrailoğulları’nın Firavun’un zulmünden kurtuluşu ve Pesah Bayramı münasebetiyle Allah’a kurbanlar adadık.” dedi.

Samirilerin gerçek İsrailoğulları olduğunu öne süren Haham es-Samiri, “Biz Hz. Musa’nın izinde gidiyoruz. Pesah’ı kutluyoruz ve İsrailoğulları’nın Sina’da 40 yıl başıboş gezmelerini hatırlamak üzere günün sonunda acı bir bitki yiyoruz.” ifadelerini kullandı.

GÖZAT  Yahudi Pesah Bayramında Gazze ve Batı Şeria KİLİTLENİYOR

Diğer Yahudilerden farklı olarak kurban kesen ve kestikleri kurbanları içinde kor ateş yanan kuyularda yakan Samiriler, kutsal kabul ettikleri Gerizim Dağı yakınlarında başlarına taktıkları geleneksel kırmızı fesleri, beyaz uzun elbiseleriyle bayramı kutluyor.

Hamursuz Bayramı’nda diğer Yahudilerin kurban kesmemesine karşın, bayramı kurban keserek karşılayan Samiriler, gelecek hafta güneş doğmadan önce Gerizim Dağı’na çıkarak bayramı bitirecek.