YAHUDİ Yerleşimcilere KATLİAM İzni

Filistinli gruplar 30 mart Cuma günü Gazze sınır bölgesinde “Geri dönüş hakkı Büyük Yürüyüşü” adı altında gösteri düzenleyeceklerini bildirmişlerdi.

Öte yandan Mescid-i Aksa imam ve hatibi Şeyh İkrime Sabri, Yahudilerce kutsal sayılan Pesah Bayramı münasebetiyle yerleşimcilerin yapmayı planladığı baskınlara karşı Filistinlileri Cuma günü Mescid-i Aksa’da bulunmaya davet etti.

Şeyh İkrime Sabri konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kudüs’e ulaşabilen herkesten Cuma namazını Mescid-i Aksa’da kılmalarını istedi.

Yüksek İslami Heyet Başkanı Şeyh İkrime Sabri, Yahudi yerleşimcilerin önceki gün Mescid-i Aksa’nın kapılarından birine astıkları afişte Cuma günü sabahı Mescid-i Aksa’ya Müslümanların alınmaması ve Yahudilerin Mescid-i Aksa’da ayin yapmaları çağrısında bulunduklarına dikkat çekti.

Şeyh İkrime Sabri, Müslümanların Cuma günlerini ve yılın her gününü Mescid-i Aksa’da namaz kılmak ve baskınlara karşı nöbet tutmak için değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.

Yahudi heykel örgütü, Cuma günü Pesah Bayramı nedeniyle Mescid-i Aksa’da kurban kesme niyetinde olduğunu belirterek Mescid-i Aksa’nın boşaltılması çağrısında bulunmuştu.

Yahudilerce kutsal sayılan Pesah Bayramı Yahudi takvimine göre Nisan ayında kutlanıyor ve bu yıl 31 Mart’a denk geliyor.