YAHUDİ Yerleşimciler Filistinli ÇOCUĞU Kaçırmaya Çalıştı

El-Leben Köy Konseyi Başkanı Samir Uveys yaptığı açıklamada, Yahudi yerleşimci bir sürücünün ana cadde üzerinde Filistinli bir çocuğun yanında aracını durdurduğunu ve çocuğun okul çıkışı arkadaşlarıyla oynadıktan sonra evine dönmekte olduğunu bildirdi.

Uveys, 10 yaşındaki çocuğun aracın yanından kaçtığını ve Yahudi yerleşimcinin peşinden koşarak çocuğu yakaladığını, çocuğu kaçırmak için otomobile bindirmeye çalıştığını söyledi.

Bölgede hayvanlarını otlatan Filistinli bir çobanın olayı gördüğünü ve Yahudi yerleşimciyle kavga etmeye başladığını kaydeden Uveys, olay yerine başka Filistinlilerin de geldiğini ve çocuğu yerleşimcinin elinden kurtarmayı başardıklarını açıkladı.

Batı Yaka ve Kudüs’te kurulu 423 Yahudi yerleşkesi ve mahallesi bulunuyor. Söz konusu yerleşkeler Batı Yaka’nın yüzde 46’sını oluşturuyor.

Yahudi yerleşkelerinde yaklaşık 700 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. İşgal güçleri himayesinde Batı Yaka’da terör estirmeyi sürdüren Yahudi yerleşimciler, her fırsatta Filistinlilere, evlerine ve işyerlerine saldırıyor, araçlarını ve ekili tarım arazilerini tahrip ediyor.

Yahudi yerleşimcilerin saldırılarına göz yuman işgal güçleri, baskınlar sırasında yerleşimciler ile Filistinliler arasında çatışma çıkması halinde duruma müdahale ederek Yahudi yerleşimcileri koruyor ve olay yerinden güvenli bir şekilde uzaklaşmalarını sağlıyor.