YAHUDİ Tarihçi: İSRAİL’in FİLİSTİN’de Yeri YOK!

Benny Morris: İsraillilerin bu topraklarda bir geleceği yok Filistin’i terk etmek zorundalar!

İsrailli seçkin tarihçi ve analist şok edici ve beklenmedik bir açıklama yaparak İsrail’in geleceği ile ilgili çarpıcı ifadeler kullandı: İsraillilerin bu topraklarda bir geleceği yok ve sonunda Filistin topraklarından kaçmak zorunda kalacaklar.

İsrail’in Filistin konusundaki yaklaşımlarına muhalif olarak tanınan yazar ve analist Benny Morris şunları söyledi: ‘Filistinliler topraklarına sahip çıkma ve Siyonizm’den kurtulma ilkesine aynı şekilde bağlıdırlar. Bu şartlar altında hiçbir zaman bölgesel bir anlaşma ya da bölgesel bölünmeye dayalı bir barış anlaşması yapılamayacak ve bir sonuç alınamayacaktır. Bu şartlar, İsrail Yahudi bir devlet olarak varlığını sürdürmeye çalıştıkça aynı şekilde  devam edecektir. Ben ileride beni nasıl bir geleceğin beklediğini bilmiyorum. Elbette şu da önemli bir nokta; bugün Filistinlilerin sayısı Yahudilerden fazla ve nihayet  bu ülke giderek Arapların çoğunlukta olduğu tek bir ülke haline geliyor ve bunun karşısında duracak hiçbir engel de olmayacak. Elbette İsrail kendisi için Yahudi devlet ismini; toprakları ve hakları ellerinden alınmış bir milletin üzerinden 21.yüzyılda çağdaş dünyada hakimiyet kurarak korumaya çalışıyor, bu şartlarda böyle bir şey imkansız. Araplar haklarını elde ettiklerinde artık bir Yahudi devleti olmayacak.

Böyle bir durumda ileride Ortadoğu ülkelerinde farklı gruplar arası çatışmaların kızışacak olması İsrail’in hayrına değil ve Araplar mültecilerin geri dönmesini isteyecekler. Sonuçta Yahudiler, Filistinlilerle dolmuş  büyük Arap deryasının derinliklerinde küçücük bir azınlığa dönüşecek ve bu azınlık öldürülecek. Tıpkı son zamanlarda Arap ülkelerinde meydana gelen olaylar gibi. İşte o zaman her bir Yahudi, Amerika ya da batıya kaçabilir.  Filistinliler bilinçli ve basiretli bir şekilde gelecekteki gelişmeleri izliyorlar. Beş, altı ya da yedi milyon Yahudi’nin yüz milyonlarca Arap’ın muhasarası altında kalacağı koşulları dikkatle gözlemliyorlar ve o zaman İsrail’e ayrıcalık tanımaları için  herhangi bir sebepleri de kalmamış olacak. Bence bu, kısa sürede gerçekleşecek, zafer onların olacak ve önümüzdeki 30, 40 seneye kadar bizi mağlup edecekler. Bu gelişmeler kaçınılmazdır. Ehud Barak, Bill Clinton ya da diğerlerinin Filistinlilere  barış önerilerinde bulundukları ancak bunu kabul etmedikleri yönünde çıkan haberlerin tümü yalandır. Filistinliler işgal edilen tüm topraklarını geri istiyorlar ve barış müzakereleri döneminde de hiçbir şekilde barışa yanaşmadılar, bizimle oynadılar hem de Ulusal Siyon Hareketinin, 1937, 1947, 1977 ve 2008 yıllarında bir Filistin devletinin kurulmasını prensipte kabul ettiği dönemde. Ancak Filistin tarafından bir cevap alınamadı. 

Morris, Binyanim Netanyahu’yu hedef alarak şunları söyledi: ‘Filistinlilerle barış arayışı içerisinde değil, zaten Filistinliler de buna yanaşmıyor. Netanyahu dünya kamuoyu nezdinde diplomatik ayak oyunlarına yönelmelidir.’

Siyonist Rejim, direniş gruplarıyla girdiği önceki iki savaşta (22 gün savaşları ve 8 gün savaşları) ve en son çatışmada da 48 saat sonra ateşkes talebinde bulunmuştu. Yani bu, gasıp Siyonist rejimin diz çökmesi anlamına geliyor.