YAHUDİ İşgalciler İçin Yeni Bir ŞEHİR Kuruyorlar

Selfit’in batısındaki Mesha köyünde ve Kalkiliya’nın güneyindeki Azun ve Senirya köylerinde oturan Filistinliler, Selfit ve Kalkiliya vilayetindeki toprakların üzerine kurulu yahudi yerleşim merkezlerinin yakınlarında bulunan arazilerinden her gün yeni bir bölgenin kendilerinin bilgileri dışında düzlendiğine şahit oluyorlar. Buralardaki düzleme çalışmasının ise diğer Filistin topraklarındaki düzleme çalışmasından farklı olduğunu dile getiriyorlar.

Likud Partisi üyesi Yuab Galant İsrail medyasına yaptığı açıklamada Kalkiliya’nın güneyinde ve Selfit’in batısında yer alan Haridim’e özel bir yerleşim şehrinin inşa edileceğini açıkladı. Planlanan yerleşim şehrinin Goş Dan yahudi yerleşim merkezinin yakınında olacağını, inşasının beş yıl süreceğini, Kalkiliya ve Selfit’e ait toplam 200 dönüm arazi üzerine inşa edileceğini söyledi.

Selfit’in batısındaki Mesha’nın Köy Meclisi işgal güçlerine ait iş araçlarının gündelik olarak arazilerde düzleme yaptığına dikkat çekti. Köy Meclisi’nin başkanı Nidal El-Amir köy ahalisinin duvarın arkasında kalan zeytin bahçelerine gitmelerinin engellendiğini ve bunun da zeytin ağaçlarına büyük zarar verdiğini dile getirdi.

Yahudi yerleşimcilerin sözcüsü durumundaki bir web sitesinde İsrail İçişleri Bakanlığı’nın Kalkiliya’nın güneyinde dört yahudi yerleşim merkezini birleştirmek suretiyle bir yerleşim şehri kurmayı planladığına dikkat çekildi.