YAHUDİ İşgalciler, Korkudan FİRAR Etmeye Başladı

Siyonist kaynaklar pazartesi günkü haberlerinde bölgeyi terk etme kararı alan ilk aile ile yaptıkları röportaja yer vererek ailenin Gazze yakınlarındaki Kerem Şalom bölgesinde oturmakta olduğuna ve dönüş gösterilerinin devam etmesinden ve sınırdaki yoğun dumanın etkisinden kaynaklanan sorunlara değindi.

Bu haber kanalı ayrıca Gazze çevresinde yaşayan yerleşimcilerin içinde bulunduğu şiddetli ruhsal sorunları da gündeme getirerek şöyle yazdı: Ormanların ve lastiklerin ateşe verilmesi ve sınırda kullanılan göz yaşartıcı gazlar yerleşimcilerin nefes almasını zorlaştırıyor ve kirlenen hava doğrudan ortaklaşa kullanılan yerleşim alanlarına sirayet ediyor.

Yerleşimcilerin tamamı Gazze sınırı ve çevresindeki mevcut durumun katlanılabilir olmadığını vurguladılar. Bu bağlamda Gazze çevresinde yaşayan bir aile de yaşadığı yeri hafta sonu terk edeceğini duyurdu.

Haber kanalı bu durumda diğer ailelerin de aynı kararı alarak Gazze çevresini terk edecekleri öngörüsünde bulundu. Zira mevcut sağlık ve güvenlik sorununu gidermek için bölgede hiçbir iradenin varlığı söz konusu değil.

Kerem Şalom sakinlerinden Roni Kisin ise konu ile ilgili şunları söyledi: Biz her cuma gününü çok zor koşullarda geçiriyoruz; hava oldukça kirli, zehirli ve kanserojen bir hal alıyor. Savunmasız olan çocuklarımız var. İsrail güçleri, sınıra sıfır noktasına yaklaşanları hedef almalı.

Ruhsal açıdan da iyi bir durumda olmadıklarını belirten Kisin bu röportajın devamında ise şunları ifade etti: Bizler çok güçlüyüz, tabi ki şikayet etmek istemiyorum ama durum tahammül edilebilir gibi değil.

Filistinli gençlerin girişimi ile “Ateşli Nişancılar” adında yeni bir timin oluşturuldu ve bu timin dönüş gösterilerine operasyonlarla katılıyorlar. Tim nişancıları ateşli oklarla sınır noktalarındaki Siyonist güçlere karşı mücadele ediyor.

Ateşli nişancılar timi; lastikleri ateşe vererek oluşturulan kamuflaj, ateş balonları ve gece gösterileri timlerinin oluşturduğu diğer önlemlerin yanında bir yenilik olarak değerlendiriliyor.

Habere göre; 29. Haftaya giren dönüş yürüyüşlerinin devam etmesi, Gazze’nin doğu sınırlarındaki çatışmaları ve Filistinliler ile Siyonist güçlerin karşılaşmalarını artırmıştır.

Bu arada dönüş yürüyüşlerinin farklı timleri ve Gazze ablukası ile mücadele Siyonistlerin uykularını kaçırmış ve Siyonist ordunun gözünü korkutmuştur. Siyonist Rejim ordusu bugüne kadar timleri durdurabilmek konusunda başarı elde edememiş ve her defasında başarısızlığına yenisini eklemiştir. Bu başarısızlıklar Filistin’in tarihsel topraklarına geri dönmek için başlatılan Büyük Dönüş Yürüyüşleri konusunda Gazze halkının azmini artırmıştır.

Filistin halkı geçtiğimiz cuma günü aşk ve azimle “Kudüs İntifadası” adını verdikleri 29. yürüyüşü gerçekleştirdi ve bu yürüyüşte 7 şehit verdi. 252 Filistinli de yaralandı.