WhatsApp’tan İsrail’e Casusluk Davası

WhatsApp, 4 kıtada yaklaşık bin 400 kullanıcının telefonlarına sızarak “casusluk hizmetlerine yardım etmekle” suçladığı İsrailli siber gözetim firması NSO Group hakkında dava açtı.

Kullanıcıların telefonlarına sızıldığı ifade edilen 20 ülke arasında şimdiye dek Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’in tespit edildiği ifade edildi.

WhatsApp hedef alınan kişiler arasında 100 sivil toplum üyesinin bulunduğunu belirtirken, casusluk faaliyetini “apaçık bir suistimal yapısı” olarak niteledi.

Firma, saldırının arkasındaki kişlerin çok sayıda kullanıcının mobil cihazlarına kötü amaçlı yazılım göndermek için görüntülü arama sistemini kullandığını ifade etti.

Telefonu hacklenen söz konusu kullanıcılarının özel mesajla bilgilendirildiğini açıklayan WhatsApp yetkilileri, NSO Group’un “kendi servislerini kullanmasının kalıcı olarak yasaklanmasını” talep ettiklerini bildirdi.

Siyonist Firma Yalan Dedi

İddiaları yalanlayan NSO Group firmasıysa yaptığı açıklamada, “Bugün dile getirilen iddialara, mümkün olan en kuvvetli ifadelerle itiraz ediyoruz. Bunlarla güçlü bir biçimde mücadele edeceğiz. NSO’nun tek amacı, yetkili hükümet istihbaratına ve kolluk güçlerine terörle ve ciddi suçlarla mücadelelerinde yardım etmek için teknoloji hizmeti sunmaktır” ifadelerini kullandı.