VİETNAM Da Siyonist İSRAİL İle İlişkileri Geliştiriyor!

Son yıllarda İsrail ile Vietnam arasındaki ilişkiler ilerleme kaydetti, öyle ki taraflar şu an Tel Aviv – Hanoi hava koridorunu açmak için müzakere ediyorlar.

Siyonist İsrael Hayom gazetesi, son yıllarda İsrail ile Vietnam arasındaki ticari ilişkilerin geliştiğini, şu an tarafların Tel Aviv – Hanoi hava koridorunu açmak için müzakerelere başladıklarını yazdı.

Mezkur gazete haberin devamında şunlara değindi: Geçtiğimiz yıllarda, Vietnam İsrail’in askeri üretiminin sürekli müşterisiydi. Öyle ki İsrail Rusya’dan sonra Vietnam için en büyük silah tedarikçisidir.

Buna ek olarak taraflar arasında hava koridorunun önümüzdeki yılın sonbaharına kadar kurulması bekleniyor.

Gazetenin haberinde Vietnam’a giden İsrailli turistlerin sayısındaki artışa değinilerek şu bilgiler verildi: İsraillilerin geçen seneki Vietnam ziyaretlerinde % 24 oranında artış yaşandı.

Vietnam ve İsrail arasındaki ilişkilerin 26 yıldan fazla bir geçmişinin olduğunu da söylemek gerekir.

Buna ek olarak İsrail’in Vietnam Büyükelçisi Nadaf Aşker taraflar arasında serbest ticari bölge oluşturmaya çalışıyor. Bu bölgenin önümüzdeki bir ay içerisinde faaliyete geçeceği öngörülüyor.

İsrael Hayom gazetesi haberin devamında Vietnam ve İsrail arasındaki ticaret hacminin bir milyar dolara ulaştığına da değindi.

İsrail’in Vietnam’dan geri dönüşüm ürünleri, gıda malzemeleri, turşu, meyve, ton balığı ve Vietnam’da montajı yapılan Samsung marka cep telofonlarını ithal ettiğini de belirtmeliyiz.

Vietnam’ın geçtiğimiz yıllarda uyguladığı İsrailli şirketleri ülkeye çekme politikası ülke ekonomisinin son 10 yılda 6 – 8 kat gelişmesine sebep oldu.