VARŞOVA Oturumu: İRAN Düşmanlığı – İSRAİL İle Normalleşme…

Polonya’nın başkenti Varşova’da kasıla kasıla oturan ve yanında Yemen Dışişleri Bakanının oturmasıyla övünen Netanyahu’nun akşam da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El-Cubeyr ile görüşeceği bilgisi veriliyordu.

Siyonist Başbakan Binyamin Netanyahu’dan bahsediyoruz. Çocukların katili Netanyahu’dan…

Arap Dışişleri Bakanlarının katıldığı konferansa katılan ve sevinçten dört köşe olan Netanyahu, olup bitenler dolayısıyla övünerek “tarihi bir dönemeçteyiz” diyordu. Bununla halkların şiddetle reddettiği ilişkileri normalleştirme işinin hacmine işaret ediyordu. Halklar böyle bir ilişkiyi reddettiği gibi, İsrail adındaki bir kanser varlığını da reddediyor.

Kameralar bir kareyi daha yakaladı. Umman Dışişleri Bakanı Yusuf El-Alevi’nin, Siyonist Başbakan Netanyahu ile görüşmek için otoparkta kimseye görünmeden gitmeye çalıştığı görülüyordu. Görüntüler ve kameralar daha önce planlanan gizli buluşmalarını sabote etti.

Umman Dışişleri Bakanı arkasından koşan Siyonist gazetecinin kendisinden bir açıklama yapmasını isteyip İsrail halkına bir mesajının olup olmadığı sorusuna cevap vermeden hızlı adımlarla uzaklaşarak görüşme için ayrılan odaya gitti.

Yemen Dışişleri Bakanının yanında oturmasını twitter hesabından yorumlayan Netanyahu “tarih yazıyoruz” dedi.

Komik bir o kadar da hayasızca İsrailli gazeteciyle konuşmaya dalan, gülücükler dağıtan Suudi Arabistan Prensi Faysal Et-Türki, Siyonist gazeteciye bir Arap kızla evlenmesi teklifinde bile bulundu.

Siyonist medya, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Varşova’da düzenlenen konferansın çalışmaları kapsamında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El-Cübeyr ile bir görüşme yapacağını yazıyordu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Uluslararası Barış Temsilcisi Jason Greenblatt’ın toplantı odasından attığı twitter anlaşıldığı, Greenblatt’ın yazdığı notta, “Netanyahu konuşmaya başladığında mikrofonu çalışmayınca Yemen Dışişleri Bakanı hemen kendi mikrofonunu uzattı” dediği aktarıldı.

Amerikalı yetkili yazdığı notun devamında, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun İsrail ile Yemen arasındaki yeni işbirliğini kast ederek espriyle “bir adıma karşılık bir adım” dediğini aktardı.

Greenblatt açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yemen, Katar, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn Dışişleri Bakanlarıyla bölgeden gelen diğer Dışişleri Bakanlarının Netanyahu ile aynı masa etrafında oldukça dar bir alanda bir araya gelip bölgedeki tehditler ve sıkıntılar hakkında oldukça açık bir şekilde konuşmaları gerçekten şaşırtıcı bir durum.”

Siyonist rejimle ilişkileri normalleştirmek kabul edilemez

Varşova’dan gelen fotoğraf böyle. Ancak Siyonist rejimle ilişkileri normalleştirmeyi reddeden ve hâlâ bu tavrını sürdüren Arap cadde ve sokakları böyle değil. Sokak ve caddeler hâlâ, İsrail’i yok edilmesi gereken bir kanser olarak görmekte ısrar ediyor.

Facebook hesabından toplantıyı değerlendiren Mısırlı yazar Abdulfettah Fayid “Arap yöneticilerinin Varşova’da sergiledikleri tutum ve imza attıkları skandallar beklenenin çok üstündeydi. Halklarına hayatı zehir eden bu yöneticiler yemek yiyip Netanyahu ile sohbet ediyorlardı. Yeni Varşova bir Amerika-İsrail-Arap Paktıdır. Netanyahu ile aynı masanın etrafında toplanan Arap bakanlar İran’a karşı sözle savaşırken, kendi haklarına karşı ise ateş ve demirle fiili savaş sürdürüyorlar” dedi.

BBC Arapça bölümü ise, geçen asırda yapılan ve Madrid Konferansı olarak tarihe geçen toplantıdan sonra yapılan bu konferansın Arap ve İsraillileri bir araya getiren uluslararası bir platform olduğunu ifade etti.

Filistin’de yayınlanan bir mizah gazetesi ise “Konferansta göze çarpan tehlikeli durum, Arapların işgal rejimi liderleri yanında gizlenmeye ihtiyaç duymadan açıkça oturmalarıdır” dedi.

Siyasi analist Memun Ebu Amir yaptığı değerlendirmede “Netanyahu seçimde lehinde kullanmak için Arap palyaçolarla oynamaya başladı. Umman Dışişleri Bakanı Bin Alevi’nin Netanyahu ile görüşmek için otoparkta süzülmesini, gazetecileri görünce de girdiği şoku görenler durumu daha iyi anlayacaklardır. Görünen odur ki Netanyahu seçimde kullanmak üzere yapılan toplantıları deşifre etmeleri için kimi bilgileri gazetecilere dağıtmak suretiyle bu aptalları teker teker avlıyor” değerlendirmesini yaptı.