UZLAŞI İçin MISIR’a Giden HAMAS Heyeti Döndü

Konuyla ilgili daha önce açıklama yapan Hamas, heyetin dört gün sürecek ziyaretin ardından Kahire’den ayrılacağını duyurmuştu.

Hamas yaptığı açıklamada, heyetin Kahire’de bulunduğu dört günlük ziyaret süresi içinde Mısır istihbaratıyla bazı dosyaları ele aldığını, son olarak da İstihbarat Bakanı Abbas Kamil ile görüştüğünü ifade etti.

Hamas’ın konuyla ilgili açıklamasında ayrıca, “görüşmeler güven ortamı içinde sürdürüldü. Mısırlı yetkililer Hamas heyetine kuşatmanın izlerinin kaldırılması, uzlaşının sağlanması ve bölünmenin sonlandırılması gibi önemli dosyalarda ortaya koydukları çabaları sürdüreceklerinin altını çizdiler” denildi.

Kahire’ye giden Hamas heyetinde hareketin Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı Salih El-Aruri, Siyasi Birimi üyeleri Musa Ebu Merzuk, Halil El-Hayye, Nizar Avadallah, İzzet Er-Reşak, Husam Bedran, Ruhi Muştehi ve Hamas liderlerinden Tahir En-Nunu yer aldı.

Mısır yıllardır, Fetih ile Hamas arasındaki uzlaşı görüşmelerine ve Hamas ile İsrail arasında aracılar vasıtasıyla sürdürülen ateşkes görüşmelerine ev sahipliği yapıyor.