Home / Filistin / Filistin İntifada / Üzerime Bulaşan TEMİZ KAN Bir ŞEREF Kaynağı

Üzerime Bulaşan TEMİZ KAN Bir ŞEREF Kaynağı

Filistinli kadın sağlık görevlisi Rezzan en-Neccar, “Büyük Dönüş Yürüyüşü”ne destek olmak için sınırın sıfır noktasında, tüm cesaretiyle gönüllü olarak yaralıların yardımına koşuyor.

Sınırdaki olaylarda genel olarak erkek sağlıkçılar görev alıyor ancak, 20 yaşındaki Neccar da erkek meslektaşlarıyla tereddütsüz yaralı Filistinlilere destek oluyor, onlara şifa olmak için var gücüyle çalışıyor.

Eylemciler için Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde kurulan çadırlar arasında koşuşturan Neccar, kendisi gibi gönüllü sağlık ekipleriyle yaralılara müdahale ediyor.

Gösterilerin başından bu yana yaşadıklarını anlatan Neccar, gösterilerin ilk gününde 15’i başından 55’i ayağından yaralanan 70 kişiye ilk yardım müdahalesinde bulunduğunu belirtti.

Neccar, atılan gazlardan üç defa boğulma tehlikesi geçirdiğini ifade ederek, “Cuma günü sabah saat 7’den akşam 22.00’a kadar ilk yardım için kurulan çadırda görev yaptık. Bir defasında sınıra yakın noktada gerçek mermi ile 3 kişi yaralandı. Bazı sağlıkçıların o alana girmeye tereddüt etmesine rağmen yanlarına giderek ilk müdahaleyi yaptık. Askerler bana doğru birkaç el ateş etti hamdolsun bir şey olmadı.” dedi.

Filistinlilerin geri dönüş hakkını vurgulamak amacıyla sürdürdüğü eylemde onlara sonuna kadar destek olacağını dile getiren Neccar, “Bu görevin bir kadın için kolay olmadığını biliyorum ancak, yaralılara ve zor durumda olanlara yardım etmek için girdiğim bu yolu tamamlamaya kararlıyım.” diye konuştu.

Filistinli sağlık görevlisi Neccar, sahadaki çalışmasını aylar sürse de bırakmayacağını vurgulayarak, “Formam temiz ve kıymetli insanların kanıyla boyandı. Ben bununla şeref duyuyorum.” ifadelerini kullandı.