ÜRDÜN, Siyonist İSRAİL Elçisini Geri Çağırdı

Ürdün, terör rejimi İsrail’de hukuksuz olarak gözaltında tutulduğu belirtilen iki Ürdünlünün serbest bırakılması taleplerine cevap verilmemesi nedeniyle Tel Aviv’deki Büyükelçisi’ni ülkeye çağırdı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Tel Aviv’deki Büyükelçi’nin, istişare amacıyla Ürdün’e çağrıldığı belirtildi.

Gözaltında bulunan vatandaşları Hibe el-Lebedi ve Abdurrahman el’Meri’nin hayatından ırkçı İsrail’in sorumlu olduğu ifade edilen açıklamada, vatandaşlarının ülkeye dönmeleri için tüm siyasi ve diplomatik icraatların yerine getirileceği vurgulandı. Açıklamada, gözaltındaki Ürdünlülerin sağlık durumlarının kötüye gittiği, İsrail’in, serbest bırakma çağrılarına icabet etmediği, bu konuda Dışişleri Bakanlığının büyük çaba gösterdiği kaydedildi.

Ayrıca ırkçı İsrail’in bu hukuk dışı tutumunun Ürdün Kraliyeti tarafından kınandığı belirtilen açıklamada, siyonist rejim İsrail’den, vatandaşlarının derhal serbest bırakılması ve ülkelerine gönderilmesi talep edildi.

Terör rejimi İsrail güvenlik güçleri iki Ürdünlüyü 20 Ağustos ve 2 Eylül’de, Ürdün ile Batı Şeria’yı birbirine bağlayan Kral Hüseyin Köprüsü’nü geçmelerinin ardından gerekçe göstermeksizin gözaltına almıştı. Hibe el’LEbedi’nin yakınlarını görmek için Ürdün Nehrinin Batı Yakası’na gittiği bildirildi.