ÜRDÜN: Rahme Kapısı PAZARLIK Edilmez!

Ürdün Vakıflar Bakanlığı yayınladığı bildiride, Er-Rahme Kapısı’nın Mescid-i Aksa’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu, bölünemeyeceği ve pazarlık konusu olamayacağını söyledi.

İşgal yönetiminin Kudüs’teki İslami Vakıflar Konseyi’ne yönelik gerginliği yükseltici uygulamalarının sistematik saldırı olduğunu kaydeden Ürdün Vakıflar Bakanlığı, söz konusu uygulamaların Ürdün’ün kutsal mekanlar üzerindeki vesayetini de çiğnediğini ifade etti.

Bildiride nakledildiğine göre, Ürdünlü bakan Abdunnasır Ebu’l-Basal, Kudüs’teki İslami Vakıflar Konseyi Başkanı Abdülazim Selheb’in 40 gün ve Kudüs Vakıfları Müdür Yardımcısı Nacih Bukeyrat’ın dört ay Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırılmasının, başka kişilerin de işgal rejimi güvenlik merkezlerinde ifade vermeye çağrılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Bakan Ebu’l-Basal, işgal rejiminin uygulamalarının Kudüs Vakıfları’nın çalışmalarını aksattığını ve Ürdün tarafından geçtiğimiz günlerde yeniden oluşturulan İslami Vakıflar Konseyi üyelerini korkuttuğunu kaydetti.

İşgal rejiminin Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırma cezalarını baskı aracı olarak kullanmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Ebu’l-Basal, cezaların Er-Rahme Kapısı’nın Mescid-i Aksa’nın ayrılmaz bir parçası olduğuna inançlarını artırdığını dile getirdi.

Kudüs’teki İslami Vakıflar Müdür Yardımcısı Nacih Bukeyrat da hakkında verilen uzaklaştırma kararını değerlendirerek, işgal yönetiminin kararının haksız ve ırkçı olduğunu söyledi.

İşgal yönetiminin uzaklaştırma cezaları vererek Mescid-i Aksa’daki görevlerini yapmalarına engel olduğunu belirten Bukeyrat, cezaların gayri hukuki olduğunu bildirdi.