ÜRDÜN Meclisinde, İSRAİL Elçisini Kovma Gündemi!

Ürdün Meclisi, ırkçı İsrail’in Kudüs ve Mescid-i Aksa’daki ihlalleri karşısında acilen uluslararası müdahalede bulunulması yönünde tavsiye kararı çıkardı.

Irkçı İsrail’in Kudüs’teki ihlallerinin yankılarını tartışmak üzere olağanüstü toplanan meclis, 14 maddelik tavsiye kararı aldı.

Kararda ana hatlarıyla, Kudüs’teki kutsal mekanları koruma hakkının Ürdün’e ait olduğu vurgulanırken, uluslararası mahfillerde Mescid-i Aksa başta olmak üzere Müslümanlara ait kutsalların korunması ve Aksa’nın zamansal ve mekansal bölünmesinin engellenmesi için tüm yasal çabaların sarf edilmesi yönünde hükümete öneride bulunuldu.

Kudüs’ün Filistin devletinin ebedi başkenti olduğu vurgulanarak, büyükelçiliklerin taşınması çerçevesindeki eylem ve uygulamaların geçersiz olduğu ifade edildi.

Karar çerçevesinde, ırkçı  İsrail’in ihlallerine son vermesi, Mescid-i Aksa ve Kubbetu’s Sahra başta olmak üzere kutsal değerlere zarar verilmesinin önlenmesi için Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler’le acilen görüşülmesi çağrısı yapıldı.

Tavsiyede ayrıca Yüzyılın Anlaşması planı hakkında meclisin bilgilendirilmesi istendi.

Irkçı rejim İsrail’le normalleşmenin tüm yollarının kınandığı tavsiye kararında hükümetin, Ürdün’ün Tel Aviv Büyükelçisini geri çekip, siyonist İsrail’in Amman Büyükelçisini kovması gerektiği aktarıldı.

Terör rejimi İsrail, Kudüs ve Mescid-i Aksa’da Müslümanlara ait kutsal değerlere yönelik sık sık ihlaller gerçekleştiriyor. Son olarak İsrail’e bağlı Kudüs Sulh Mahkemesi, pazar günü işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa’nın doğu surlarındaki Rahmet Kapısı’nın geçici olarak kapatılması yönünde karar vermişti.

Mahkeme ayrıca, Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden Rahmet Kapısı’na ilişkin davaya en geç 60 gün içerisinde cevap verilmesini istemişti.