Ürdün İle Siyonist İsrail Arasında Doğal Gaz Anlaşması

Eylül 2016’da, Ürdün’ün başkenti Amman’da İsrail’le gaz anlaşmasına karşı gerçekleştirilen protesto İsrail ile Ürdün arasında imzalanan doğalgaz anlaşmasının tam metni, 2016 yılının Eylül ayında imzalandıktan sonra ilk kez ortaya çıktı.

Ürdün hükümeti belgeleri saklıyordu ama belgeler yaz biterken Ürdünlü milletvekili Salih el-Armuti tarafından basına sızdırıldı. El-Armuti daha önce de belgelerin içeriğinin bir kısmını bir basın toplantısı sırasında ifşa etmişti.

El-Armuti tarafından temin edilen belge, hiç yayımlanmayan İngilizce aslından Arapçaya çevrilmiş gibi görünüyor.

Belgenin içeriği, Ürdün hükümetinin anlaşmadaki dahline, anlaşmanın iptal koşulları ve Ürdün ekonomisi için yaratacağı sonuçlarla ilgili halka yalan söylediğine dair şüpheleri doğruluyor.

Hükümetler arası Sert eleştirilerin ortasında, Ürdünlü yetkililer her iki tarafın da anlaşmaya devlet düzeyinde ne ölçüde dahil olduğunun üzerine perde çekerek, hükümetleri ile bu anlaşma arasına bir mesafe koymayı deniyor.

Dönemin hükümet sözcüsü Muhammed Mumani anlaşma imzalandıktan kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada anlaşmanın iki hükümet arasında değil Amerikalı ve Ürdünlü iki şirket arasında imzalandığını söylemişti.

Eski Başbakan Abdullah Ensur da benzer bir açıklama yapmış ve satıcı tarafın özel bir şirket olduğunu belirtmişti.

Ensur, açıklamasında, anlaşmanın onaylanmasında Temsilciler Meclisi’nin hiçbir rolünün olmadığını söylemişti.

Siyonist Gaz Anlaşmasının Durdurulması İçin Ürdün Kampanyası (Jordanian Campaign to Stop the Zionist Gas Deal) da bu anlaşmadan sorumlu tuttukları ve halka yalan söylediğini iddia ettikleri hükümet yetkililerinin isimlerinin bulunduğu bir liste yayımladı.

Bu gaz anlaşması NBL Jordan Marketing Limited ve Ürdün devlet teşekkülü olan ulusal elektrik şirketi NEPCO arasında imzalanmıştı.