Ürdün İle İsrail Serbest Ticaret Bölgesi Kuruyor

1.5 yıl sonra tamamlanması beklenen serbest ticaret bölgesi, Ürdün nehri üzerine inşa edilecek köprü üzerine kurulacak. Fabrikaların da bulunacağı bölgede ticari ürünlerin nakli sağlanacak ve 10 bini Ürdün’den olmak üzere toplam 13 bin işçi, serbest ticaret bölgesinde çalışacak.

İsrail ekonomi gazetesi Globus’un haberine göre iki ülkeyi birbirine bağlayacak köprü, 353 metre uzunluğunda olacak. Serbest ticaret bölgesi Ürdün Vadisi’nde, Ürdün nehriyle Şubas vadisinin bulunduğu bölgede inşa edilecek.

Bölgenin 700 bin dönümü Ürdün tarafında, 245 bin dönümü ise İsrail tarafında bulunacak. İsrail ve Ürdün vatandaşları, serbest ticaret bölgesine vizesiz girebilecekler ama bölge, iki ülke arası geçişlere kapalı tutulacak.

Hafriyat çalışmalarıyla startı verilen inşaat çalışmalarının Mart ayı itibariyle hızlandırılması bekleniyor. Toplam 50 milyon doları bulacak olan projenin 15 milyon doları, İsrail tarafından karşılanacak.

Serbest ticaret bölgesinde üretilecek ürünlerin, İsrail’in Hayfa limanından Avrupa’ya, Ürdün’ün İrbid şehri üzerinden de Asya ve körfez ülkelerine ulaştırılması hedefleniyor.

Serbest ticaret bölgesinin kurulması fikri ilk defa 1994 yılında imzalanan barış anlaşmasıyla gündeme gelmiş, süre içerisinde bir çok kez protokoller imzalanmasına rağmen fiili aşamaya geçilememişti.

Bölgede üretilecek ürünlere “İsrail’de üretilmiştir” ya da “Ürdün’de üretilmiştir” etiketi vurma seçeneği verileceğinden ötürü İsrail ürünlerinin gerek Ürdün ve gerekse diğer Arap ülkelerindeki tüketicilere, Ürdün ürünü adı altında pazarlanması hedefleniyor.