UNRWA – Mülteciler ve ABD Oyunu

İşgal rejimi televizyonunun haberinde Amerikan yönetiminin Filistinli mültecilerin sayısını beş milyon değil sadece bir buçuk milyon kabul edeceği öne sürüldü.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA), Filistinli mültecileri beş milyon olarak hesap ediyor.

Haberde ayrıca Amerikan yönetiminin bu yönde bir dizi adım atacağı, UNRWA’ya mali desteğini tamamen durduracağı ve mülteci sıfatının babadan oğula kalmaması için hukuki bir çözüm arayacağı belirtildi.

Amerikan yönetiminin adımlarının önümüzdeki hafta başlayabileceği kaydedilen haberde, İsrailli yetkililerin söz konusu adımları “tarihi” olarak nitelediği ifade edildi.

İşgal rejimi televizyonu, atılacak adımların ilk olarak UNRWA’yı hedef alacağını ve Filistinli mültecilerin sorumluluğunun Filistin Yönetimi’ne bırakılacağını, UNRWA’nın ise sadece bir buçuk milyon mülteciden sorumlu hale getirileceğini söyledi.

Haberde, Amerikan yönetiminin UNRWA’nın Batı Yaka’daki faaliyetlerinin Arap ülkelerince finanse edilmesini de engelleyeceği bildirildi.