UNRWA: Gazze’nin Dışlanması BARIŞ Getirmez

Krahenbühl Gazze’de düzenlediği basın toplantısında Gazze’deki sağlık durumunun kurtarılması için bütün dünyaya çağrıda bulunarak, Gazze’nin insanlığın dışına çıkarılmasının bölgeye barış getirmeyeceğini söyledi.

Gazze’deki duruma dikkat çeken BM yetkilisi ‘Gazze sağlık ve insani manada bir felaketle karşı karşıya. Bunun Gazze halkı için sayılamayacak kadar olumsuz sonuçları olacak.

Gazze halkının %70’i mülteci durumdadır. Son zamanlarda bunlardan bazıları hayatını kaybetti veya yaralandı. Bunlar arasında UNRWA okullarında okuyan öğrenciler de var’ dedi.

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde yaralananların 2014 yılında meydna gelen savaşta yaralananlardan daha fazla olduğunu belirten UNRWA Komiseri, Gazze’deki hastane ve sağlık kuruluşlarına yaptığı ziyarette şok olduğunu söyledi.

Sadece hastanelerde gördüğü yaralı sayısıyla şok olmadığını belirten Krahenbühl, aynı şekilde yaralıların aldıkları yaralar karşısında da şok olduğunu, yaraların İsrail’in göstericilerin organlarında hasar meydana getirmek için özellikle silah kullandığını gösterdiğini ifade etti.