UNRWA: Eylül Sonunu Zor Çıkarırız!

Washington’un BM kuruluşuna yaptığı yardımları kesmesinin ardından Lübnan’daki Filistinli mültecilerin durumları daha da kötüleşti.

UNRWA sözcüsü yaptığı değerlendirmede, yardım eden ülkeler dairesini genişlettiklerini, yeni ülke ve kuruluşlarla iletişime girdiklerini belirterek, “Bazı kuruluşlar zekat veriyor, yardımlarını 4 kat artıran bazı ülkeler de miktarı artırdılar” dedi.

Amerika’nın yaptığı yardımları kesmesine değinen sözcü, “UNRWA şu anda daha önce görülmemiş düzeyde bir kriz yaşıyor. Daha önce bu kadar tehlikeli bir durumla karşılaşmamıştık. Elimizdeki mallar bizi en fazla Eylül ayının sonuna kadar götürür. Şu anda bütçe açığımız 217 milyon dolar” ifadesini kullandı.

Lübnan’daki çalışmaları hakkında bilgi veren sözcü şunları söyledi: “UNRWA çok ciddi sıkıntılar yaşamasına rağmen yine de mültecilere hizmet veren tek kuruluştur. Burada 37 bin öğrencinin eğitim gördüğü 66 okul, yılda 160 bin hastaya bakan 27 klinik var. Bütün sıkıntılara rağmen UNRWA krize teslim olmayacak. Finans bulma çabalarımız yeni ülkeleri kapsayacak şekilde devam etmektedir.”

UNRWA yardımlarının üçte birini sağlayan Amerika, 31 Ağustos’ta yardımları kesme kararı aldı.

2016 istatistiklerine göre Filistin dışında 5 milyon mülteci yaşarken, bunlardan 592 bin 711’i Lübnan’da yaşıyor. Lübnan’da yaşayan ve UNRWA’da kayıtlı olan Filistinli mülteci sayısı ise 459 bin 292.