UNRWA: ABD’nin Kararı Hayal Kırıklığı

UNRWA, Amerika’nın programı için ‘düzeltilmesi imkânsız derecede kusurlu’ iddiasını da kabul etmediklerini ifade etti.

Twitter hesabından açıklama yapan UNRWA sözcüsü Chris Gunness “UNRWA’nın olağanüstü bölgelerdeki okullarda, sağlık merkezlerinde ve yardım faaliyetlerinde takip ettiği programların düzeltilemeyecek kadar kusurlu olduğu iddialarını en ağır ifadelerle reddediyoruz” dedi.

Diğer taraftan konuyla ilgili açıklama yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Amerika’nın BM kuruluşu UNRWA’ya yaptığı yardımları kesme kararından dolayı son derece üzgün olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri adına bugün yapılan açıklamada, UNRWA’nın Genel Sekreter’in her türlü desteğine sahip olduğuna dikkat çekilerek, UNRWA’nın Filistinli mültecilere temel yardımlar sunduğu ve bölgede istikrarın sağlanmasına katkı sağladığı ifade edildi.

Amerika’da yayınlanan Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)’ya sağladığı finansmanı tamamıyla iptal ettiğini yazdı.

Karara vakıf olan kaynaklara dayandırarak haberi veren gazete, Washington yönetiminin birkaç hafta içinde bu yöndeki kararını açıklayacağını belirtti.

Amerikalı yetkililer açıklamalarında, “Amerika daha sonra beş milyon olan şu anki mültecilerin onda birini kabul etme çağrısı yapacak. Bu kararıyla çoğu mülteci Filistinlinin dönüş hakkını da ortadan kaldırmış olacak” değerlendirmesini yaptılar.