Ümmetin Mescidi Aksa Hakkı, Vazgeçilmez…

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, ilk kıblemiz Mescidi Aksa’nın, İsrail ile savaşın merkezinde yer aldığını belirterek tüm ümmete birlik çağrısı yaptı.

Merkezi Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan Uluslararası Kudüs Vakfı’nı ziyaret eden Heniyye, Mescidi Aksa başta olmak üzere bölgedeki sıcak gelişmeler hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Yaptığı açıklamada Heniyye, “Mescidi Aksa başta olmak üzere İslam ümmetinin Kudüs ve Filistin’deki mukaddes mekânlarını koruma ahdimize bağlı kalacağımızı bir kez daha buradan ilan ediyoruz.” dedi.

Filistin’in hiçbir karış toprağını işgalcilere bırakmayacaklarına vurgu yapan Hamas hareketinin lideri Heniyye, “Mescidi Aksa sadece İslam ümmetinin hakkıdır. İşgalci İsrail’in Filistin topraklarının altında veya üstünde hiçbir hakkı yoktur.” ifadelerini kullandı.

Hamas lideri Heniyye, 27 yıl aradan sonra ziyaret ettiği Lübnan’da yaklaşık bir haftadır Filistinli mülteciler ve Lübnanlı makamlarla temaslarını sürdürüyor.

Diğer taraftan fanatik Yahudiler, Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra Camisi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescidi Aksa Külliyesi altında sözde Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescidi Aksa’da kendilerinin de ibadet etme hakkı olduğunu savunuyor.