Zahar: Ümmetimizi ve Toprağımızı Savunmak Hakkımız

Mahmud Ez-Zehhar verdiği röportajda, Hamas Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye’nin Gazze’ye dönüş yolunda Musa Ebu Merzuk ile birlikte Kahire’yi ziyaret edeceğini ve Mısırlı yetkililerle görüşmeler yapacağını bildirdi.

Mısır’ın son dönemde Gazze Şeridi’ne gösterdiği kolaylıklardan memnuniyet duyduklarını ifade eden Ez-Zehhar, bunun Mısır’ın Gazze’ye yönelik tavrını her iki tarafın çıkarlarını koruyacak şekilde gözden geçirmeye başladığı anlamına geldiğini söyledi.

Muhammed Ez-Zuvari’nin suikast düzenlenerek şehit edilmesine de değinen Ez-Zehhar, cinayetten işgal rejiminin sorumlu olduğunu belirtti. Ez-Zehhar, “Toprağımızı ve ümmetimizi savunmak hakkımız” dedi.

Hamas lideri, hareket içinde ayrı bir akım oluşturmak istediği yönünde yayınlanan asılsız haberleri kınayarak, bu seçeneğin Hamas içinde geçerli olmadığını ifade ederek, Hamas’ın şura üzerine kurulu olduğuna dikkat çekti.

Hareket içinde farklı görüşlerin olabileceğini belirten Ez-Zehhar, sonuçta çoğunluğun görüşünün kabul edildiğini ve herkesin o görüşü desteklediğini bildirdi.