UMMAN’dan, İSRAİL Uçaklarına İZİN

Umman’ın bu kararı Netanyahu’nun Ekim ayı sonlarında bu ülkeye yaptığı ve çok tepki çeken sürpriz ziyareti sırasında aldığı tahmin ediliyor.

Netanyahu işgal rejimi Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan “İsrail’in Elçileri” toplantısında yaptığı konuşmada, işgal rejimi yolcu uçaklarının Hindistan ve Uzakdoğu uçuşlarının rotalarını kısaltabilmek için Suudi Arabistan’ın da benzer bir karar vermesine ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan’ın hava sahasının kullanımına izin vermemesi halinde Umman’ın kararının bir anlamı olmayacağına dikkat çeken Netanyahu, istihbarat alanındaki başarıları sayesinde diplomatik ilişkilerinin haritasında değişiklikler olduğunu ifade etti.

Netanyahu, elde ettikleri istihbarat bilgileri sayesinde birçok saldırıyı engellediklerini ve uçakları koruduklarını öne süren Netanyahu, işgal rejiminin sahip olduğu istihbaratın başka hiç kimsede olmadığını öne sürdü.

İşgal rejiminin sahip olduğu istihbarat ve teknoloji sayesinde diplomatik ilişkilerinin her gün daha da genişlediğini belirten Netanyahu, Hindistan Havayolları’nın Suudi Arabistan hava sahasını kullanarak her gün Tel Aviv’e uçtuğunu söyledi.

İşgal rejimi başbakanı Binyamin Netanyahu 26 Ekim’de Umman Sultanı Kabus Bin Said ile görüşmüştü.