Home / Filistin / ULUSAL Meclis ve BİRLİK Hükümeti TEK YOL!

ULUSAL Meclis ve BİRLİK Hükümeti TEK YOL!

HAMAS Siyasi Birimi üyesi Dr. Halil El-Hayye hareketinin bir ulusal birlik oluşturulması için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu söyledi. Hayye bunun yolunun da bir ortak ulusal meclis ve birlik hükümeti oluşturulmasından geçtiğini dile getirdi.

Halil El-Hayye, Filistin’in gerçeklerini dünyaya aktaran bir televizyon kurumu olan ve binası işgalcilerin son saldırılarında tamamen yerle bir edilen El-Aksa Tv.’de dün akşam yayınlanan röportajında, işgalcilerin son saldırılarına da değindi ve onların Han Yunus’ta önemli bir operasyon gerçekleştirme niyetinde olduklarını ancak direnişin onlara karşı her an pusuda beklediğini vurguladı.

Hayye kendilerinin başta 2011 Kahire Anlaşması olmak üzere şimdiye kadar imzalanmış ittifak anlaşmalarının çizdiği çerçeveye göre bir ittifak oluşturmaya her zaman hazır olduklarını bunun için de bütün grupların temsil edileceği bir ortak ulusal meclis ve derhal birleşik ulusal hükümet oluşturmak ardından da vakit geçirmeden seçimlere gitmek gerektiğini hatırlattı.

Kendilerinin 48 saat içinde bir birlik hükümeti kurulması için hazır olduklarını dile getiren Hayye, El-Hamdallah başkanlığındaki mevcut hükümetin ayrılığın bir parçası olduğunu ifade etti.