TÜRKİYE: Mescidi Aksa’nın Kapatılması İNSANLIK SUÇU

Türkiye Başbakanı Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Mescid-i Aksa’nın işgal rejimi tarafından ibadete kapatılmasının gerçekten kabul edilemez, son derece yaralayıcı bir karar olduğunu belirtti.

İslam dünyasında üç tane kutsal mescit olduğunu kaydeden Kurtulmuş, “Mekke’deki ve Medine’deki Harem-i Şerifler ve Kudüs’teki Harem-i Şerif. Kudüs’teki Harem-i Şerif, Müslümanların ilk kıblesi ve üç büyük camisinden birisidir.

1967 savaşlarından bu yana da hiç kapanmamış, hele hele cuma namazları hiç aksatılmamıştır. Dolayısıyla böyle bir ortamda hem de İsrail’in bir tarafıyla barış vesaire dediği ortamda bu kararın uygulanması kabul edilemez. İnsanlık suçudur, ibadet özgürlüklerine karşı işlenmiş bir suçtur” dedi.

Bu arada, Mescid-i Aksa’nın işgal rejimi tarafından kapatılıp Cuma namazına izin verilmemesi Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde protesto ediliyor.

Türkiye – Çankırı ilinde önceki gün düzenlenen gösteriyle İsrail’in Mescid-i Aksa’da Cuma namazını yasaklamasını ve 3 Filistinli gencin öldürülmesini protesto ederken, İstanbul Beyazıt Meydanı’nda da önümüzdeki Cuma günü “Sessiz kalma, Mescid-i Aksa’ya sahip çık” sloganıyla protesto gösterisi hazırlanıyor.