TÜRKİYE’den Mavi Marmara ve İSRAİL Anlaşma OYLAMASINA Dair Açıklama

Türkiye Dışişleri bakanı Çavuşoğlu yaptığı röportajda, Gazze’de yaşanan katliamları “Utanç verici bir durum” olarak niteledi.

Çavuşoğlu yaşananlara karşı, Türkiye ile Siyonist İsrail arasındaki tüm ilişkilerin kesilmesini isteyen Türkiye halkının beklentilerine dair de “uluslararası camiayla birlikte hareket edilecek” ifadelerini kullandı.

Diplomatik İlişkileri “Gözden Geçiririz”

Saldırıların artması halinde, “diplomatik ilişkilerimizi gözden geçiririz” diyen Dışişleri Bakanı, bu gerilimin ABD’yle görüşmek için 4 Haziran’da yapılacak ziyareti etkilemeyeceğini söyledi.

İsrail Anlaşmalarının İptali Önerisi

Çavuşoğlu Türkiye Meclisinde oylanan ve Mavi Marmara Anlaşması da dahil “İsrail ile Türkiye arasındaki tüm ekonomik – siyasi anlaşmaların iptali”ne yönelik oylanan ve reddedilen önergeyle ilgili olarak “Bunu çok gerçekçi bulmuyorum. Anlaşmaların iptalinin buna bir faydası olmaz. Bu doğru bir yaklaşım olmaz” derken, muhalefetin böyle bir teklifle gelmesini “Biraz bizi köşeye sıkıştırmak” diye değerlendirdi.

Devletler Canı Sıkıldığında Anlaşma İptal Edemez!

Türkiye Milletvekili Mustafa Elitaş ise, Türkiye ile Siyonist İsrail arasında 1950’li yıllardan bugüne dayanan 13 sözleşmenin bulunduğunu ifade ederek, “Devletler canları sıkıldığı taktirde ‘ben şu sözleşmeyi de ortadan kaldırıyorum, şunu yapıyorum.’ deme lüksüne sahip değildir.”

“Mavi Marmara olayı konusu kalmamış bir sözleşmedir. Bu iş tamamen tribünlere oynamaktan başka bir şey değildir” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulduğundan bu tarafa belki binlerce uluslararası sözleşme imzaladığını kaydeden Elitaş, “Bu, uluslararası sözleşmelerin dünya milletleri nezdindeki Türkiye’nin itibarını zedeleyecek bir unsurla da karşı karşıya gelmememiz gerekir” dedi.