TÜRKİYE: KUDÜS, Filistin’in Değil İSLAM Aleminin Sınavı!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Filistin davası ve Kudüs’ün Türkiye’nin milli meselesi olduğunu belirterek, İsrail’in işgal altındaki Kudüs’te kültürel soykırım uyguladığını, kentteki İslami mirasının izlerini silmeye çalıştığını söyledi.

80 ülkeden 500’den fazla milletvekilinin katılımıyla İstanbul’da başlayan ve üç gün sürecek olan Parlamenterlerarası Kudüs Platformu İkinci Konferansına iştirak eden Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, “Kudüs Filistin’in Başkenti’dir sloganıyla düzenlenen bu konferans her türlü takdir ve teşekkürü hak eden yüce bir hedefi gerçekleştirmek içindir. Katılımınız ve görüşmelerinizin başarılı geçmesini umuyorum” dedi.

16 Mart 2003’te 24 yaşında, daha ömrünün baharındayken İsrail buldozerlerinin ezdiği Rachel Corrie’yi saygıyla anan Erdoğan, “Filistin bir sınav kâğıdıdır” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı, “Kudüs davası, yalnızca Filistin’deki bir avuç Müslüman’ın davası değildir. Kudüs, 1,7 milyarlık İslam âleminin onuru, namusu, harim-i ismetidir. Bu dava, hepimizin ortak davası, hepimizin ortak meselesidir” ifadesini kullandı.

Erdoğan, tarihi gerçekler ve uluslararası hukuk ortadayken, İsrail’in son 50 yıldır kasıtlı bir şekilde Kudüs’teki İslam mirasının izlerini silmeye çalıştığını dile getirerek, “Silemeyeceksiniz. Bu tarihi gerçeği yok edemeyeceksiniz. Tüm 1 milyar 700 milyonluk İslam dünyasını, içinde gaflet içerisinde olan yöneticiler olabilir, ama bu halkları yok edemeyeceksiniz” hatırlatmasını yaptı.