TÜRKİYE İle Siyonist İSRAİL’den Ortak Askeri Tatbikat

Siyonist İsrail ve Türkiye ordusunun yazın kapsamlı bir ortak deniz tatbikatı düzenleyecekleri açıklandı.

Türk ve İsrail işgal yetkililerinin Gazze savaşı sonrasında iki taraf arasında yaşanan gerilimlere rağmen kapsamlı bir ortak askeri tatbikat yapmaya karar verdiklerini duyuran İsrail radyosu, tatbikatın yaz aylarında ve denizde gerçekleştirileceğini belirtti.

Korsan İsrail Savunma Bakanlığı’nın Türkiye ile yapılacak ortak askeri tatbikat konusunda henüz bir açıklama yapmadığı bildirildi.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta düzenlenen Gazze konulu bir panelde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez’e yönelik sarf ettiği sert sözlerin ardından 1990’lı yılların sonlarında “stratejik ittifak” olarak nitelenen Türkiye-İsrail ilişkilerinde ciddi gerilimler yaşanmıştı.

Erbakan – Refah Dönemi İsrail – Türkiye Anlaşması

23 Şubat 1996’da dönemin Genel Kurmay İkinci Başkanı Çevik Bir’le İsrail Savunma Bakanlığı Direktörü David Ivry arasında imzalanan Askeri Eğitim ve İşbirliği Anlaşması ile Refah-Yol hükümetinin Siyonist İsrail ile 28 Ağustos 1996’da imzaladığı Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması, iki ülke ilişkilerinin “stratejik ittifak” diye nitelenmesine neden olmuştu.

Altı aylık periyotlarla düzenlenen stratejik diyalog toplantılarında ortak tehdit değerlendirmelerinde bulunan Türk ve İşgalci İsrail askeri yetkililer, daha önce de ortak deniz ve hava tatbikatları düzenlemişti.