TÜRKİYE Halkından Dev “KUDÜS İSLAM’INDIR” Mitingi

ABD Başkanı Donald Trump’ın küstah açıklamasının sonrasında ayağa kalkan ümmetin kıyamı devam ediyor. ABD Başkonsolosluğu ve Saraçhane Parkı’nda düzenlenen protestoların ardından yüzbinler Yenikapı Meydanı’ndaki “Kudüs İslam’ındır Mitingi”ne akın etti.

Programa telekonferans ile katılan Hamas Lideri İsmail Haniyye: “Kudüs davası sadece Filistin davası değildir. Kudüs davası ümmetin davasıdır. Filistin halkı tarih boyunca asla köle olmamıştır. Buradaki işgal asla kalıcı olmayacaktır.

Zalimler tarih boyunca buradan nasıl def olup gittilerse yine gidecekler. Kudüs bizim şerefimizdir, onurumuzdur. Gerekirse bu yolda canımızı vereceğiz ama Kudüs’ü vermeyeceğiz. Sizlerin bu duruşu asla kesintiye uğramasın. Sizin bu duruşunuz bozulamadığı taktirde direnişimiz devam edecektir. Allah hepimizin yardımcısı olsun.”

Programda konuşan Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, “Bu kalabalığı görünce inanıyorum ki, Kudüs davası asla yere düşmeyecek. Bugün buradan haykırmak istiyorum, Kudüs İslam toprağıdır. Asla Siyonist toprağı değildir. Eğer Trump çok istiyorsa Siyonistlere Amerika’dan bir yer versin. Trump çok büyük bir hataya düştün.

Ey Amerikalılar sizi bu belaya düşüren bu ahmağı görevden alın. Ya Trump’ı indirirsin ya da tüm dünyada itibarını kaybedersin. Netenyahu’ya da diyorum ki İstanbul’un şu meydanından bizi iyi dinle; Kassam Tugayları geliyor. Bir kere kendinize sorun bakalım: Ölüme, şehadete koşan bir orduyu nasıl yeneceksiniz? Biz özgür Filistin’e inanıyoruz. Allah’ın izni ve yardımı ile de Filistin hürriyetine kavuşacaktır.”

ABD’nin kararının yok hükmünde olduğunu ifade eden Filistin Büyükelçisi Tarık Halil Mustafa, “Ey Anadolu’nun yiğit evlatları sizlere üçüncü mescidimizden, ilk kıblemizden selamlar getirdim. Kudüs bugün işgalinin yüzüncü yılını yaşıyor. O yüzyıl ki direniş dolu bir yüzyıl. Bu son yüzyılda binlerce kardeşlerimiz can verdi. Binlercesi de hâlâ gurbette yaşıyor. Fakat hâlâ aynı inanç ile direnişimizi sürdürüyoruz. Gerekirse bir yüzyıl daha direniriz ama bir karış toprağımızı vermeyiz” dedi.