TÜRKİYE Halkından GAZZE’ye 1,2 Milyon Dolar

Türkiye Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Birleşmiş Milletler’in (BM) Gazze’ye acil tıbbi yardım çağrısına karşılık vererek, başlatılan kampanya ile Türkiye halkından toplanan 1,2 milyon dolarlık hibeyi Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) teslim etti.

AFAD’ın 1,2 milyon dolarlık yardımı, Türkiye’nin Filistin nezdindeki Kudüs Başkonsolosluğu Geçici Maslahatgüzarı Erman Topçu ile DSÖ’nün Gazze Temsilciliği Müdürü Dr. Mahmud Dahir arasında, başkonsolosluk rezidansında imzalanan hibe anlaşmasının ardından Gazze’ye gönderildi.

Topçu, yaptığı açıklamada, 30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü kapsamında Gazze sınırında düzenlenen gösterilerde 100’den fazla Filistinlinin şehit olduğuna, 13 binden fazla Filistinlinin yaralandığına dikkati çekerek, “Özellikle 14 Mayıs’ta meydana gelen vahim olaylarda en az 70 Filistinli hayatını kaybetti.” dedi.

Gazze sınırında yaşanan olaylardan sonra BM’nin acil yardım çağrısında bulunduğuna vurgu yapan Topçu, “BM uluslararası toplumun desteğini talep etti. Biz de bu çağrıya yanıt vererek, AFAD yoluyla Türkiye halkından toplanan paralar ile 1,2 milyon dolarlık çağrının tamamını karşılayacağımızı DSÖ’ye bildirmiştik.” ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütünün Gazze Temsilciliği Müdürü Dahir, “Gazze’deki insani kriz durumu ve bu çerçevede sağlık alanında yaşanan büyük zorlukların gölgesinde bu yardım ittifakını imzalamış bulunuyoruz. DSÖ 1,1 milyon dolarlık acil yardıma ihtiyaç olduğunu duyurmuştu. Türkiye bu çağrıya 1,2 milyon dolar değerindeki yardımla anında karşılık verdi.” dedi.

Dahir, “Gazze’de yaşanan olaylarda çok sayıda insan yaralandı, büyük acılar yaşandı. Bu yardımın Gazze’de yaşanan acıları hafifletmesini ümit ediyoruz.” diye konuştu.