Home / İslam Ülkeleri / TÜRKİYE Dışişleri: KUDÜS Direniş Eylemini DOĞRU Bulmuyoruz – ÜZÜNTÜ Verici
TURKIYE Disisleri- KUDUS Direnis Eylemini DOGRU Bulmuyoruz - UZUNTU Verici

TÜRKİYE Dışişleri: KUDÜS Direniş Eylemini DOĞRU Bulmuyoruz – ÜZÜNTÜ Verici

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu TRT'de katıldığı programda, Filistinli 3 Mücahidin Mescidi Aksa'da 2 Siyonisti öldürüp sonrasında şehit olduğu Kudüs Direniş Eylemi için "Doğru bulmuyoruz ve üzüntü duyduk" ifadelerini kullandı.

Türkiye yönetiminden Filistin ve Kudüs hakkında çelişkili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bir yandan Siyonist İsrail’in Kudüs ve Mescidi Aksa zulmü yöneticiler tarafından kınama seviyesinde eleştirilirken diğer yandan da Filistin Halkının en meşru hakkı olan Direniş ve İntifada eylemleri de Türkiye yöneticilerinin eleştirilerine maruz kalıyor.

Kahraman Türkiye halkının Filistin Davası için sahip olduğu hassasiyete rağmen, Türkiye yönetimi her ne kadar Siyonist İsrail karşıtı açıklamalar yapsa da mevcut dönemde Siyonist İsrail ile özellikle doğal gaz olmak üzere diğer yönlerden de yeniden ilişkileri geliştirmeye devam ediyor.

TRT’deki programda Kudüs – Mescidi Aksa olayları hakkında açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Türkiye’nin İsrail’e Kudüs’teki uygulamaları konusunda telkinlerde bulunduğunu dile getirerek, “İsrail şimdi hatalarından geri döndü. Umarım aynı hataları tekrarlamaz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, süreçte İsrail’e sadece İslam dünyasından değil farklı inanç ve ülkelerden de ciddi tepkilerin geldiğini hatırlatarak “Hristiyanların, Musevilerin ve Müslümanların huzur içinde yaşadığı bir şehirdir Kudüs.” diye konuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun konuşmasında asıl dikkat çeken bölüm ise Filistin İntifadası dahilinde yapılan ve 2 Siyonist’in gebertildiği Kudüs Eylemi hakkındaki ifadeleri oldu.

Çavuşoğlu Siyonist İsrail’in Mescidi Aksa’daki son gelişmelerin başlangıcı olarak bahane gösterdiği Kudüs Eylemi için “O günkü saldırıdan biz de üzüntü duyduk. Doğru bulmuyoruz. Ama bir olay oldu diye tamamen yasakçı bir anlayışa bürünmek de doğru değil” ifadelerini kullandı.

Haberin TRT Üzerindeki Videosu

=>Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, TRT Haber’in özel yayın konuğu oldu