TÜRKİYE Cumhurbaşkanı: KUDÜS Tavrımız Değişmedi

Tayyip Erdoğan, Afrika turunun ikinci durağı Moritanya’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda onuruna verilen yemeğe iştirak ettikten sonra Senegal’e hareket etmeden önce Novakşot Havalimanı’nda mevkidaşı Muhammed Veled Abdulaziz ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasında Kudüs’ün önemine dikkat çeken Erdoğan, Kudüs konusundaki duruşlarının  değişmeyeceğini belirterek şöyle dedi:

“Amerika’nın Kudüs’ü kendisi için büyükelçilik olarak ilan etmiş olması bizleri asla bağlamaz. Bizde bir söz var; ‘Kendisi çalar kendisi oynar.’ Bunu Birleşmiş Milletler de gördü, nitekim 128 ülke Amerika’nın karşısında dik durdu.

Amerika ise kasaba niteliğindeki 8 ülke ile beraber oradan ancak çıkabildi. Hiçbir zaman güç haklı değildir, Hak güçlüdür. Orada bunu gördük. Kudüs konusunda durduğumuz yerden asla taviz vermeyeceğiz. Doğu Kudüs Filistin’in başkentidir. Bunu da zaten ilan ettik.”

ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017’de yaptığı açıklamada, Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti olarak tanıdıklarını ilan etmiş ve Tel Aviv’deki elçilik binasını Kudüs’e taşıyacaklarını söylemişti. Türkiye’nin dönem liderliğindeki İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) da Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti ilan etmiş ve bu karar İslam Aleminde Kudüs’ü ikiye böldüp dolayısıyla diğer yarısındaki işgali meşru gösterdiği için tepkiyle karşılanmıştı.