TÜRKİYE BM Temsilcisi: GAZZE’de Şeffaf Soruşturma Gerek

Büyükelçi Koru “Gazze’de meydana gelen olaylardan dehşete düştük.” diyerek Türkiye’nin 60’tan fazla Filistinlinin şehit olduğu ve binlerce kişinin yaralandığı “korkunç” ve “ölümcül şiddet” olaylarını kınadığını vurguladı.

Koru, “İsrail güvenlik güçlerince yürütülen bu katliam kabul edilemez.” dedi.

Türkiye’nin, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını kınadığını anımsatan Koru, söz konusu eylemin yasal olarak geçersiz olduğunu vurguladı.

Koru, Filistin halkının meşru haklarını hiçe sayan böyle bir adımın kaçınılmaz olarak gerilimi daha fazla alevlendireceği ve bölgedeki güvenlik ve istikrarı tehlikeye atacağı uyarısında bulundu.

Türkiye’nin Konsey’in özel oturumla toplanmasına ve Konsey’e sunulan karar tasarısına tam destek verdiğini belirten Koru, Gazze sınırında yaşanan katliamın sorumlularının ortaya çıkarılmasının ancak bağımsız ve şeffaf bir soruşturmayla mümkün olacağını belirtti.

Koru, Türkiye’nin ayrıca barış sürecinin yeniden canlandırmak ve bölgede adil, kapsamlı ve sürdürülebilir bir barışı tesis etmek için uluslararası toplumun “sorumlu” üyeleriyle çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Büyükelçi Koru, Türkiye’nin çağrısıyla İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısı’nın bugün İstanbul’da toplandığını sözlerine ekledi.