TÜRKİYE Başbakanı KUDÜS İçin İSLAM Alemini SÜKUNETE Çağırdı

Kudüs’te yaşanan son gelişmeler ve İsrail hükümetinin Mescid-i Aksa’ya uyguladığı ibadet kısıtlamasına yönelik soru üzerine  Türkiye Başbakanı Yıldırım, “Bu olay biliyorsunuz, hafta başında bir terör olayı olarak nitelendirilen bir olay sonucu hayatını kaybedenler oldu ve bunun üzerine güvenlik amacıyla İsrail hükümeti girişleri sınırlandırdı. X Ray cihazları koydu.” dedi.

İslam Alemine SÜKUNET Çağrısı

Türkiye Başbakanı Filistin-Kudüs hakkında zaten büyük bir gaflet uykusunda bulunan İslam Alemini yeniden sükunete çağırdığı şu ifadeleri kullandı:

“Diğer taraftan Müslüman kardeşlerimize daha teenni ile sükunetle hareket etmelerini de tavsiye ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, gereken temaslarımızı sürdürüyoruz. İnşallah bu konu da olumlu bir şekilde sonuçlanacak.”

Geçen haftaki cuma namazının kılınamadığını anımsatan Türkiye Başbakanı Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siyonist Mevkidaşı İle Görüştü 

“Bu hafta sınırlı olarak açacaklarını zaten ilan etmişlerdi. Cumhurbaşkanımız, İsrail Cumhurbaşkanı ile görüşmeler yaptı, bu konudaki İslam dünyasının hassasiyetini Mescid-i Aksa’nın hiçbir şekilde Müslümanların erişimine kapatılamayacağını çok açık şekilde ifade ettik. İsrail tarafının ısrarla söylediği ‘biz yasak uygulamaktan yana değiliz, sadece herhangi bir terör olayına meydan vermemek için emniyet tedbirlerini artırdık.’ Camiye gelen bütün cemaati tek tek aramaya kalkarsanız, orada ibadet yapmak zorlaşır. O bakımdan, buna başka türlü tedbirler geliştirmek lazım. Bu konuda, İslam dünyasının hassasiyeti had safhadadır.”

“Umarım Yakında Her Şey Düzelir”

“İsrail’e bizim önerimiz, uygulama yanlıştır, terör tehdidi üzerinden böylesine radikal bir tedbir almak, Mescid-i Aksa’yı Müslümanların erişimine kapatmak veya kısıtlamak hiçbir sorunun çözümüne katkı sağlamaz. Aksine bölgedeki huzursuzluğa, medeniyetler, dinler arasındaki müsamahaya, hoşgörüye zarar verir. Ümit ederim ki yakın zamanda her şey normale döner.”