Tunus’un Yeni Cumhurbaşkanı: Filistin Önceliklerden!

Hamas, Tunus’ta dün yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı seçilen Kays Said’i kutladı.

Hamas Hareketi, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Kays Said’in seçim zaferinin Filistin davasına ve haklı davalara büyük bir destek olduğunu söyledi.

Tunus halkını da kutlayan Hamas, Tunus’un demokrasi tecrübesinin ümmetin çocuklarına ümit olduğunu ve Tunus’un istikrar ve kalkınma yönünde büyük bir sıçrama gerçekleştirmesini sağladığını ifade etti.

Tunuslu Emrhod Kamuoyu Araştırma Şirketinin yayınladığı sandık çıkış anketine göre, bağımsız aday anayasa profesörü Kays Said oyların yüzde 76,9’ünü alarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi. Diğer aday medya patronu Nebil el-Karvi’nin ise oyların yüzde 23,1’ini aldığı belirtildi.

Yeni Cumhurbaşkanı Kays Said başkent Tunus’ta düzenlediği basın toplantısında, “Devlet, kanunları ve uluslararası yükümlülükleriyle devam edecektir. Tarihte yeni bir merhaleye giriyoruz ve kararlılığımızla tüm zorlukları ortadan kaldıracağız. Cezayir ilk yurt dışı durağım olacak. Libya’yı da ziyaret etmeyi temenni ederim. Filistin’in evlatlarına selamlarımı iletirim” dedi.

Dış politikadaki önceliklerinin başında Filistin davasının yer alacağına işaret eden Kays Said, “Keşke burada Tunus bayrağının yanında Filistin bayrağı da olsaydı” dedi.