Tunus: ABD’nin Filistin Planı, Yüzyılın Mezalimi

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ABD Başkanı Donald Trump’ın sözde Orta Doğu barış planının “Yüzyılın Mezalimi” olduğunu söyledi.

Göreve gelişinin 100’üncü günü dolayısıyla Tunus resmi televizyonuna konuşan Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Arap toplumlarını yönlendiren hezimet kültürünün hezimetten daha ileride olduğunu, yenilmişlik düşüncesinin zafere ilerleyemeyeceğini, bunun ancak içeriye sızmış başkalarının hesabına çalışan bir düşünce olduğunu dile getirdi.

Said, konuşmasına şöyle devam etti:

“Filistin bir çiftlik, bağ-bahçe değildir dolayısıyla bir alışverişin konusu olamaz. Zaman aşımıyla da Filistin’in hakkı düşmez. Gaspçı bir oluşumla ilişkisi olan haindir, o rejimle normalleşme de ihanettir. Bu ihanet büyük bir ihanettir. Filistin davası bizler nefes aldıkça ve kalpler attıkça vicdanlarımızda kalmaya devam edecektir.”

“Filistin davası merkezidir ve Filistinlinin hakkı sabittir” diyen Said, “Noksanlıklarına rağmen uluslararası yasallığa razı olduk ancak Filistin davası vicdanlarımızda ve Arap toplumlarının vicdanında kalmayı sürdürecektir.” ifadelerini kullandı.

Trump’ın sözde Batı Asya (Orta Doğu) barış planını “Yüzyılın Mezalimi” diye nitelendiren Said, “Gün gelecek ve Filistin özgürlüğüne kavuşacak, başkenti de Kudüs-ü Şerif olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.