Trump’ın Ortadoğu Temsilcisi: Abbas’a Güveniyorum!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, Filistin Yönetimi liderleriyle resmi olmayan görüşmeler yaptığını belirtti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti olarak tanıma kararının ardından Amerikan yönetimiyle tüm iletişimin kesildiğini açıklamıştı.

Amerikan El-Hurra kanalına konuşan Greenblatt, görüştüğü Filistinli liderlerin isimlerinin deşifre olmaması için dikkatli davrandıklarını söyledi.

“Görüştüğüm herkes odamdan çıkarken isminin açıklanmamasını istiyor. Bu üzücü bir şey. Fakat gerçek bu” diyen Greenblatt, görüştüğü Filistinli liderlerin anlaşmazlığın aşılabileceğine dair ümit verdiklerini ifade etti.

Greenblatt, gizlice görüştüğü Filistinli liderlerin Mahmud Abbas, Filistin Yönetimi veya Filistin Kurtuluş Örgütü adına değil kendi adlarına konuştuklarını bildirdi.

Filistinli liderlere kapısının daima açık olduğunu dile getiren Greenblatt, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a güvendiğini söyledi.

Greenblatt, “Şu an bazı soru işaretleri var fakat siyasi planı (Yüzyılın Anlaşmasını) gördüğü zaman Filistin halkı için bir şeyler yapma çabasını göreceğini ümit ediyorum” dedi.

Amerikalı özel temsilci, Abbas’ın konuya ciddi olarak yaklaşmasını, planı iyice okuyarak işgal rejimi başbakanı Binyamin Netanyahu’yla müzakere etmesini beklediklerini söyledi.