Trump Yine Filistin Konusunda Zırvaladı

ABD Başkanı Donald Trump, Yüzyılın Anlaşması planının siyasi kısmının işgal rejiminde 17 Eylül’de yapılacak parlamento seçimlerinden sonra ilan edileceğini açıkladı.

Trump, dün gece konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Görünen o ki İsrail seçimlerinden sonraya kadar beklemek zorunda kalacağım. Planın bazı bölümlerini seçimlerden önce de açıklayabiliriz” dedi.

İşgal rejimindeki Amerikan Büyükelçisi David Friedman gibi birçok kişinin plan için çalıştıklarını söyleyen Trump, İsrailliler ve Filistinliler arasında barışın en karmaşık sorun olduğunu öne sürdü.

Taraflar arasında onlarca yıl süren nefret bulunduğuna işaret eden Trump, bütün bu nefretin varlığında barış planı hazırlamanın zor olduğunu söyledi.

Amerikan yönetimi Trump’ın başkanlık koltuğuna oturduğu 2017 yılının başından bu yana Filistinlilerin işgal rejimine daha çok taviz verdiği, Kudüs kentinden ve mültecilerin dönüş hakkından vazgeçtiği bir plan üzerinde çalışıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner ve ekibi tarafından hazırlanan plan Filistin davasını tasfiye etmeyi hedefliyor.

Yüzyılın Anlaşması planının ekonomiyle ilgili bölümü Haziran ayında Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenen çalıştayla kamuoyuna açıklandı.