TRUMP’ın Kararından Sonra 94 Filistinli ŞEHİT OLDU

Kudüs’teki, İsrail-Filistin İşleri Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre gazeteci Ahmed Ebu Hüseyin’in şehit olmasıyla birlikte Büyük Dönüş Yürüyüşü şehitlerinin sayısı ikisi gazeteci, ikisi özel ihtiyaç sahibi olmak üzere 41’e ulaştı.

Bu şehitlerin 5’i direniş hazırlığı yaparken, ikisi işgal güçlerinin top atışında şehit oldu. Filistinli bilim adamı Dr. Fadi El-Bataş da Malezya’da suikast sonucu şehit oldu.

Merkezin hazırlığı rapora göre, Trump’ın kararından sonra başlayan intifada şimdiye kadar farklı gruplara mensup 10 kişi cihad faaliyetleri içindeyken şehit olurken, süreçte 4 engelli de şehit oldu.

Aynı şekilde 5 kişi işgal güçlerinin Gazze’nin değişik noktalarını bombalaması sonucu şehit olurken, bir kişi de 2014 savaşında aldığı yara neticesinde şehit oldu. Bu süre içinde bir kişi işgalci deniz güçleri tarafından şehit edilirken, 4 esir de Siyonist işgal zindanlarında şehit oldu. Şehitler arasında 2 kadın ve 18 de çocuk var.

Bölgelere göre ise, Gazze’de 41’i Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde olmak üzere 72 kişi şehit olurken, Nablus’ta 78, Cenin ve El-Halil’de 3’er, Ramallah’ta 2, Eriha’da 2, Kudüs, Kalkiliya, Tulkerem ve 1948’de işgal edilmiş Filistin topraklarında ise birer kişi şehit oldu.

Bu süre içinde 7’si Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde olmak üzere yaşları 18’in altında 18 çocuk şehit oldu.