TRUMP İle Batı Şeria’da İşgal 2 KAT ARTTI

İstanbul’da demeç veren El-Bergusi, Benyamin Netanyahu başkanlığındaki mevcut İsrail hükümetinin bağımsız Filistin devletinin kurulmasına izin verme niyetinin olmadığını ifade etti.

El-Bergusi, “Güçlü ve etkili bir Filistin birliğiyle karşı koymamız gereken tehlikeli bir İsrail projesiyle karşı karşıyayız” dedi.

Filistin Yönetimi güvenlik birimlerinin kontrolüne tabi “A” bölgesi diye bir şey kalmadığını söyleyen El-Bergusi, işgal rejiminin Batı Yaka’yı barikatlar ve kontrol noktalarıyla 225 küçük adaya böldüğünü belirtti.

1993’te imzalanan Oslo Anlaşması Batı Yaka’yı “A”, “B” ve “C” bölgeleri olarak üçe bölmüş, Batı Yaka’nın sadece yüzde 18’ini teşkil eden “A” bölgesinin yönetimini ve güvenliğini Filistin Yönetimi’ne bırakmıştı.

Batı Yaka’nın yüzde 21’ini teşkil eden “B” bölgesinde Filistin Yönetimi ekonomi, sağlık ve eğitimden sorumluyken güvenlik ise İsrail’in kontrolünde.

Oslo Anlaşması’na göre Batı Yaka’nın yüzde 61’ini teşkil eden “C” bölgesinde ise kontrol her açıdan işgal rejimine bırakıldı.