Home / Dünya Ülkeleri / Trump ABD Elçiliğinin Kudüs’e Taşınmasında Israrcı
trump-abd-elciliginin-kuduse-tasinmasinda-israrci

Trump ABD Elçiliğinin Kudüs’e Taşınmasında Israrcı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin işgal altındaki Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimi inşasının dondurulmasını isteyen 2334 nolu kararının ardından ABD başkanı Donald Trump Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma çalışmalarının hızlandırılacağı sözünü verdi.

Londra’da yayınlanan Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin Cumhuriyetçi Parti liderlerinden Joel Barry Pollak’a dayandırdığı haberine göre, Trump yakın çevresine önümüzdeki yıl ABD Başkanı olarak Kudüs’ü ziyaret etmek istediğini söyledi.

Haberde, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Es-Sisi’yi karar tasarısını geri çekmeye ikna ettikten sonra işgal rejimi aleyhine kararın çıkmayacağını düşünen Trump’ın kararın BMGK’da kabul edilmesi üzerine çok öfkelendiği  ifade edildi.

Joel Barry Pollak, Donald Trump’ın ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e nakletmekle yetinmeyeceğini ve intikam amaçlı daha başka adımlar da atacağını öne sürerek, işgal rejiminin ebedi başkenti olarak Kudüs’e yapacağı ziyaretin bu adımlardan biri olduğunu söyledi.

Bu arada BMGK’daki oylamada çekimser oy kullanarak karar tasarısının kabul edilmesine yeşil ışık yaktığı için Cumhuriyetçilerin ve Demokratların yoğun eleştirilerine maruz kalan Beyaz Saray kendini savundu.