Toprak Günü, Filistin Halkının Vatanına Bağlılığını Teyit Ediyor

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, birçok yerde kitlesel etkinliklerle kutlanan Toprak Günü’nün, Filistin halkının vatan ve toprak gibi değerlerine olan sımsıkı bağlılığını teyit ettiğini vurguladı.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro Başkanı Heniyye, insanlık dışı uygulamalarıyla tüm dünyanın tepkisini çeken işgalci İsrail’e karşı yürütülen Filistin direnişinin sembolü haline gelen 30 Mart Filistin Toprak Günü’nün 45’inci yıl dönümünü yad etti.

Filistinlilerin yoğun ilgisi eşliğinde her yıl böyle bir günde kutlanan Toprak Günü’nün sene-i devriyesi münasebetiyle Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulunan Hamas lideri Heniyye, “Toprak Günü, sonu olmayan ebedi bir gündür; Filistinlilerin toprağa ve vatana olan kuvvetli bağlılığını pekiştiriyor. Filistinlilerin topraklarına geri dönüşü, hiç kimsenin taviz veremeyeceği mukaddes bir haktır.” ifadelerini kullandı.

30 Mart 1976’da yaşanan olayların anısına 30 Mart tarihi Filistin’de Toprak Günü olarak ihya ediliyor. Bu tarihte işgal yönetiminin Filistinlilerin 21 bin dönüm arazisini gasp etmesini protesto amacıyla 1948’de işgal edilmiş toprakların değişik bölgelerinde gösteriler düzenlenmişti. Bu gösteriler esnasında çıkan çatışmalarda 6 Filistinli şehit edilmiş, çok sayıda Filistinli de yaralanmıştı. Toprak Günü olarak ihya edilen güne esas teşkil eden bu hadiseler, işgalci İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin gösterdiği direnişin simgesi olarak görülüyor.

Açıklamasında Heniyye, “Toprak Günü, Filistinlilerin hafızasında ölümsüzleşen bir gündür. Bu gün, Filistin topraklarını işgal edip Yahudi yerleşimcilere mesken kılmayı hedefleyen İsrail rejimiyle 1948’de işgal edilen Filistin topraklarında ikamet eden halkımızın arasında baş gösteren çatışmaları ifade ediyor.” dedi.

Söz konusu çatışma ve direniş eylemlerinde bazı Filistinlilerin şehit olduğunu bazısının da yaralandığını aktaran Heniyye, “Filistinliler, her yıl Toprak Günü’nü anıyor. Çünkü birtakım derin manayı simgeliyor. Simgelediği en önemli nokta ise Filistin toprağının, bizimle işgal rejimi arasındaki savaşın odağı olmasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Hamas’ın liderliğini yapan Heniyye, Filistinlilerin, topraklarını işgale karşı müdafaa etme ve yerleşim planlarını engelleme yolunda büyük fedakârlıklarda bulunduğunun altını çizdi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, son olarak, Filistinlilerin, er ya da geç topraklarını geri alacağı, siyasi gücüne kavuşacağı ve en önemlisi de devlet sahibi olacağını vurguladı.

İşgal altındaki 1948 Toprakları’nda ikamet eden Filistinliler de, 30 Mart 1976’da yaşanan olayların anısına Toprak Günü’nün 45. yıldönümünü kutluyor. Bu bağlamda, söz konusu tarihlerde işgal güçleri tarafından şehit edilen direnişçilerin kabirlerine çiçekler konuluyor.

30 Mart tarihi, Filistin topraklarının bütünlüğünün yeniden gündeme getirilmesi, Siyonist devletin bir işgal devleti olduğunun vurgulanması ve Filistin topraklarında Siyonistlerin meşru bir haklarının olmadığının dile getirilmesi amacıyla Toprak Günü olarak kutlanmaktadır. 30 Mart’ın Toprak Günü olarak ihya edilmesi geleneği 44 yıldır sürdürülüyor.

Filistinliler, Siyonist İsrail’in, geçmişte yaptığı ve halen sürdürdüğü baskın, tutuklama, terör, katliam ve işkencelere rağmen topraklarının kimliğini korumaya ve onu savunmaya devam ediyor.