TIBBİ Eksiklikler Nedeniyle FİLİSTİNLİ Küçük Kız Vefat Etti

Kan kanserine yakalanan Suriye Filistinlilerinden 3 yaşındaki Marya Tamir Ebu Azara, ailesinin tedavisi için insan hakları örgütlerine ve sağlık kuruluşlarına yaptığı çağrıların cevapsız kalması sonucu dün Lübnan’da vefat etti.

Suriye Filistinlileri Çalışma Grubu, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Filistinli küçük kızın ailesinin Suriye’den kaçarak Lübnan’a sığındığını, Marya’nın kan kanseri olduğunu kısa süre önce öğrendiğini, Gassan Hammud Hastanesi doktorlarının küçük kızın yoğun tedavi görmemesi halinde öleceğini söylediklerini açıkladı.

Ailenin ekonomik durumunun kötü olması sebebiyle küçük kızın tedavi masraflarını karşılayamadığını belirten Çalışma Grubu, Marya’nın tedavisi ve hayatının kurtarılması için insan hakları örgütlerine çağrı yapıldığını söyledi.

Çalışma Grubu, küçük Marya’nın Suriye Filistinlilerinin Lübnan’da maruz kaldıkları tıbbi ihmalin kurbanı olduğunu ifade etti.

Suriye’den kaçıp Lübnan’a sığınan Filistinlilerin ve Suriyelilerin karşılaştıkları sorunların başında sağlık hizmetlerinden yoksun olmalarının geldiği belirtildi.

Yerel yardım kuruluşlarının Suriyeli ve Filistinli mültecilere desteğinin azaldığı, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)’nın da görevini yerine getirmekten kaçındığı bildirildi.